PayPal CEO’sundan Şok İddia: Bunlar Çin’in Gizli Silahları!

0 83

PayPal CEO’su Peter Thiel, Bitcoin’i (BTC) seviyor ancak Çin’in madencilik yapmasından veya onu farklı amaçlar için kullanmasından nefret ediyor.

Richard Nixon Vakfı tarafından düzenlenen online bir etkinlikte Peter Thiel, Bitcoin’in Çin tarafından ABD’ye karşı modern teknoloji ve ekonomik savaşta bir silah olarak kullanılabileceğini ve doların hegemonik gücüne karşı koymak için lider kripto paranın özelliklerinden yararlanabileceğini açıkladı.

“Kripto para ve Bitcoin yanlısı biri olsam da, bu noktada Bitcoin’in kısmen ABD’ye karşı kullanılabilecek ekonomik bir silah olabileceğini düşünüyorum”

Euro da Çin’in Silahı

Peter Thiel, Bitcoin’in fiat para fikrini tehdit ettiğini ancak özellikle ABD doları için tehlikeli olduğunu açıkladı ve ABD stratejistlerini, uluslararası jeopolitik manzarayı incelerken Bitcoin ile ilgili gelişmeleri daha ciddiye almaya çağırdı.

Bununla birlikte, Çin komünist partisinin silahı olarak kullanılabilecek tek silah Bitcoin değil. PayPal CEO’suna göre, Euro’nun da dünya ekonomisinin bazı kritik yönlerini kontrol etmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin gücünü yok etme komplosunda da Çin’in bir silahı:

“Çin, ABD’nin bu rezerv para birimine sahip olmasını sevmiyor, çünkü bu bize petrol tedarik zinciri ve benzeri şeyler üzerinde çok fazla üstünlük sağlıyor. Yaun’ın rezerv para birimi olmasını istemiyorlar çünkü o zaman sermaye hesabınızı açmanız ve gerçekten yapmak istemedikleri her türlü şeyi yapmanız gerekir. Sanırım Euro, kısmen dolara karşı bir Çin silahı olduğunu düşünebilirsiniz ”.

Peter Thiel, Çin’in geliştirmekte olduğu dijital para birimi olan DECP ile ilgili olarak, bunun bir kripto para birimiyle karşılaştırılamayacağına inanıyor ve bunu “totaliter ölçüm cihazı” olarak adlandırıyor.

Küresel Teknoloji Yarışı

Thiel’in sözleri, Çin’e saldırırken gururla gösterdiği vatanseverlikle pek uyumlu görünmüyor. Bazı ülkeler kendi dijital para birimlerini geliştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri bile Çin dijital parasına benzer özelliklere sahip dijital bir dolar yaratma fikrini geliştirmeye başlıyor.

PayPal’ın CEO’su, Çin’in yenilik yapma ve yaratma potansiyeli ile değil, bir şeyleri kopyalama gücüyle ilgileniyor. Michael Pompeo’ya yanıt olarak, Çin’in blockchain teknolojisi ile ilgili pek fazla ilerleme kaydetmediğini açıkladı. Yine de Çin, teknolojik açıdan Amerika Birleşik Devletleri ile eşit bir konuma ulaşırsa, Batı, bir dünya jeopolitik hakimiyeti olarak avantajını kaybedecektir.

Thiel, Silikon Vadisi’nin Çin’i bir düşman olarak görmediğinden pişman olduğunu belirtiyor. CEO’, Apple’a, “Çin ile gerçek bir sinerjiye” sahip olduğu için  sorunlu bir şirket olarak işaret etti. Thiel, aynı zamanda  Google ve Facebook’u, Çin’in düşmana tavrına rağmen, ona dostça davrandıklarını belirtti.

Paypal, Bitcoin’in son yükseliş eğiliminde ve kripto para biriminin benimsenmesindeki artışta önemli bir rol oynadı.

PayPal kısa süre önce, ABD müşterileri için kripto para birimi ödemelerini satın alma, saklama ve işleme hizmetini etkinleştirdi ve desteklerini yıl içinde diğer ülkelere de sunma beklentisi vardı.

Umarım, Bitcoin’in benimsenmesindeki bu büyük artış, düzenleyiciler tarafından önümüzdeki yıllarda Çin’in kripto para planlarına bir destek olarak görülmeyecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku