Paranın patronundan piyasaları etkileyecek dijital para açıklaması

0 1

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı yarıyıl para politikası sunumunda dijital paralara da değindi.

CIA KRİPTO PARA SUÇLARINI SORUŞTURACAK… TIKLAYIN

Illinois vekili Demokrat Bill Foster Jerome Powell’dan Fed’in merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) kaydettiği ilerlemeleri anlatmasını istedi.

DİJİTAL DOLAR?

Foster Powell’a; “Dijital Dolar’ın ABD Dolarının küresel finans sisteminin çekirdeği olmaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olacağını düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Powell; “Finansal sistemin kalbinde tek bir hükümet para birimine sahip olmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu şimdiye kadar sorgulanması söz konusu olmayan temel bir şey” yanıtını verdi.

Çin’in “dijital Yuan” projesine dair endişelerini dile getiren Foster Fed Başkanına bu potansiyel rekabete nasıl bir yanıt verilebileceğini sordu. Powell merkez bankası dijital parası söz konusu olduğunda ABD ile Çin’in çok farklı yerlerde durduğuna dikkat çekerek; bunların farklı bağlamlar olduğunu söyledi.

POWELL: LIBRA BİR UYARI SİNYALİYDİ

Fed Başkanı Powell merkez bankalarının dijital para çalışmalarının önemli olduğunu dijital paralar konusunda cevaplanması gereken birçok soru bulunduğunu belirtti.

Fed’in bir dijital para oluşturma kararı bulunmadığını kaydeden Powell ABD ekonomisinde nakit kullanımının artmaya devam ettiğini söyledi.

Fed Başkanı Powell Facebook’un Libra projesinin dijital paralardaki büyümeye dair bir uyarı sinyali olduğunu vurguladı. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku