Paranın patronundan Bitcoin vurgusu

0 0

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ekonomik kriz ve alınan önlemler hakkında açıklamalar yaptı. Powellın yorumları özellikle sosyal medyada kripto paralara duyulan ihtiyacın kanıtı olarak yorumlandı.

Popüler “60 Minutes” programındaki soruları yanıtlayan Powell Fedin Mart ayında Dow Jones hisselerinin devasa düşüşüne ve yatırımcıların Amerikan hisse senetlerinden çıkışına tepki olarak para basma taktiği ile ekonomiye nakit pompaladığını söyledi.

ANALİST GÖZÜNDEN BİTCOİNİN GELECEĞİ… TIKLAYIN

Powella göre fiziksel olarak bono üretmenin yanı sıra Fed dijital olarak dolar da üretebilir. Fed başkanı “Merkez bankası olarak dijital para yaratma fırsatımız var” dedi ve “Bunu devlet garantili diğer menkul kıymetler için hazine bonosu ve tahvil satın alarak yapıyoruz. Bu aslında para arzını arttırır. Ayrıca gerçek para basar ve merkez bankaları aracılığıyla dağıtırız” şeklinde konuştu…

Salgın sırasında Fed’in daha fazlasını yapıp yapamayacağı da sorulan Powell “mühimmatlarının uzun süreli bir atışla bitmediğini” ve ihtiyaç olduğu sürece bankanın şu anki borç verme programlarını genişletebileceğini belirtti.

Powellın sözleri Bitcoini parlatıyor

Ancak Twitterda birçok kripto para topluluğu üyesi açıklamalarından sonra Fed başkanını topa tuttu. Podcastleri ile tanınan Marty Bent ekonomiyi “boğmak” gibi enflasyona neden olan önlemlerin Bitcoin gibi kripto para birimleriyle çok daha zor olduğunu söyledi.

Marty Bent “Biz dijital olarak para basıyoruz… Burada ‘Biz’ dediği Fed sistemindeki FOMC toplantılarında para politikalarındaki değişiklikleri oylayan 5 kişi… 330 milyon kişiden 5 kişi… ABD para politikasını değiştirmek için gereken sadece bu. Bunu Bitcoin’le yapmak çok daha zor. Düşün.” ifadelerini kullandı.

Kripto para savunucusu Nick Chong çok daha açıktı ve “Bu ‘Bitcoin alın’ demenin başka bir yolu” diyordu.

Bitcoini altınla karşılaştırdı

Öte yandan Powell geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada Bitcoin ile altını karşılaştırmıştı. Powell “Günümüzdeki rezerv para birimlerinin artık modasının geçmiş olması gibi şeylerin mümkün olduğunu düşünüyorum […] gerçekten yaygın bir benimseme görmedik. Bitcoin buna iyi bir örnek hiç kimse onu ödemeler için kullanmıyor […] altın gibi spekülatif bir değer saklama aracı.” demişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku