F2Pool 6 ardışık BTC bloğunu çıkardı

0 1

Tek bir madencilik havuzu Bitcoin ağında ardışık altı blok çıkarmayı başardı ve bu güvenliğe meydan okuma mı yoksa olası bir tesadüf mü olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Bitcoinin güvenliği hakkındaki sorular F2Pool madencilik havuzunun 630804 ile 630809 blok numaralarını kapsayan BTC blok zincirinde altı ardışık blok çıkardığı 18 Mayısta ortaya çıktı .

BİTCOİN ENFLASYONDAN KORUMAZ… TIKLAYIN

Çok sayıda borsa ve Bitcoin ile ilgili diğer hizmetlerin fonları çıkarmadan önce sadece üç teyide dayanmasıyla bazıları bunun hala yeterince güvenli olup olmadığını sordu.

Madencilik Doğrulama Gücü Merkezileşiyor mu?

Geçen haftaki Bitcoinin halving olayından bu yana networkteki doğrulama gücü yüzde 30 düştü. Bunun nedeni büyük oranda madenciler için azalan ödül daha eski makinelerde maden yapmayı karsız hale getirme veya marjlerin daha sıkı olması şeklinde söylenebilir.

Bununla birlikte bu hash rate’in rakip havuzlar arasındaki dağılımı aslında her zamanki gibi dengeli. F2pool açıkça en büyük madencilik havuzu olmasına rağmen genel hash rate’in yüzde 20sinden daha azını oluşturuyor. Bu ağa ciddi bir saldırı gerçekleştirmek için gerekli yüzde 51e yakın bir yerde değil.

Üç Onay Yeterli mi?

Peki F2Pool madenciliği altı ardışık blok üç onaydan sonra çekilmeye izin veren şirketlerin güvenlik seviyesini zayıflatıyor mu? Neyse ki hayır.

Teknik olarak F2Pool önceki bloklardan birine yanlış işlemler ekleyebilir ve bir şekilde bundan yararlanabilirdi arka arkaya altı blok çıkaracağını tahmin etmenin bir yolu yoktu.

Her şey sadece bir olasılık örneği. Eğer altı kere yazı tura atarsanız altı kere tura gelmesi büyük ihtimalle olanaksız. Ancak yeterince uzun bir süre üst üste yazı tura atarsanız altı kere tura gelmesi daha yüksek bir ihtimaldir.
Ama sadece ne zaman olduğunu bileceksiniz bu yüzden böyle bir sonuca bahis yaparak kar edemezsiniz.

Benzer şekilde F2Poolun bu tesadüften kar elde etmesinin bir yolu yoktu çünkü bunun önceden olacağını bilemezdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku