Paranın patronunda ‘dijital para’ açıklaması

0 0

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Avrupa Birliğinde piyasaya sürülen herhangi bir dijital para biriminin fiatın yerini alamayacağını söyledi.

21 Eylülde Fransa-Alman Parlamenterler Meclisinin çevrimiçi toplantısında konuşan Lagarde bankanın bir Avrupa merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) “faydalarını risklerini ve operasyonel zorluklarını” araştırdığını söyledi.

Lagarde “Dijital bir euro nakit paranın ikamesi değil tamamlayıcısı olabilir. Özel dijital para birimlerine bir alternatif sağlayabilir ve egemen paranın Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalmasını sağlayabilir” dedi…

10 Eylülde ECB başkanı Eurosystemin dijital bir avroyu uygulamaya koyup koymama konusunda henüz bir karara varmadığını ancak CBDCnin Avrupa üzerindeki potansiyel etkilerini araştıracak bir görev gücünün “önümüzdeki haftalarda” duyurulacağını söyledi.

Lagarde merkez bankasının dijitalleşme yönündeki hareketi ele almak için dijital bir euro geliştirmesini uzun süredir destekledi. Geçen Eylül ayında Uluslararası Para Fonunun başkanı olduğu sırada ECB başkanı AB kurumlarının kripto paraya açık olarak değişen finansal ortama uyum sağlamasına odaklanacağını söyledi.

Ancak Lagarde Avrupa ekonomisinin mevcut salgınla birlikte “eşi görülmemiş bir kriz” ile karşı karşıya olduğunu vurguladı. ECB başkanı iyileşmenin “düzensiz ve eksik” olduğunu ve hepsinin virüsün ne kadar iyi kontrol altına alınabileceğine bağlı olacağını söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku