Paranın bir numaralı patronu böyle dedi: Dünya 2009 krizinden daha kötü

0 0

IMF Başkanı Kristalina Georgieva basına yaptığı açıklamada küresel koronavirüs salgını nedeniyle ekonominin bu yıl durgunluk içinde olduğunu söyledi.

Georgieva “2020 ve 2021 büyüme beklentilerini değerlendirdik. 2009 yılına göre daha kötü ya da kötü bir durgunluk içinde olduğumuz açık. 2021de toparlanmayı bekliyoruz” dedi.

AYLAR SONRA GELEN İLK SİNYAL… TIKLAYIN

Georgieva bu açıklamayı IMFnin Uluslararası Para ve Finans Komitesi ile yaptığı görüşme sonrasında yaptı. Toplantıda koronavirüs salgını zorlukları tartışıldı.

IMF Başkanı virüsün kontrol altına alınması ve likidite sorunlarının ödeme gücü sorunlarına dönüşmesinin önlenmesi durumunda 2021de beklenen iyileşmenin görüleceğini vurguladı.

Georgieva gelişmekte olan pazarlar için gerekli olan finansal desteğin şu anda 25 trilyon dolar olarak tahmin edildiğini söyledi. Gelişmekte olan ülkelerin çoğunun iç kaynaklarının yetersiz olduğunu ve borç yükünün yüksek olduğunu söyledi. Buna ek olarak Georgieva bu ülkelerin kendi rezervlerinin bu krizi aşamayacağının altını çizdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku