Pandemi sonrası dünyada dijital varlıkların rolü

0 2

Ripple CTO David Schwartz Block Stars podcastinin son bölümde Kaliforniya Üniversitesi Berkeleydeki Ekonomi ve Siyaset Bilimi Profesörü Barry Eichengreen ile küresel ekonominin mevcut durumu ve dijital varlıkların COVİD sonrası sergileyeceği rolü hakkında konuştu.

Geçmişe bugünün ekonomik sorunlarını anlamak için bir rehber olarak bakan ekonomi tarihçisi Barry 2020 yılı itibariyle yaşanan pandemiyi olağandışı bir olay kapsamında değerlendirerek geçmiş ile paralelliğin yok denecek kadar az olduğunu belirtti.

“Biz daha önce ekonomiyi kapatmayı gerektirecek bir kriz yaşamadık. Tipik olarak finansal bir kriz ya da banka iflasları nedeniyle çöken bir talep var. Bu durum çok hızlı ilerliyor. Bu çok yavaş harekette giden bir kriz olacak. Yaşadığımız şey için tarihsel iyi bir analoji olduğunu düşünmüyorum.

Hükümetlerin işletmeleri kurtarmak ve işleri korumak için fon sağlama hakkına sahip olduğuna inanırken Barry bugünün teşviğinin yarının sorunlarını oluşturacağını düşünüyor.

Bu pandemi bir savaşla eşdeğerdir. Bence hükümetlerin finansal piyasayı korumak adına ne gerekiyorsa yapmaları gerekiyor.

Bazı insanlar piyasadaki artan likiditenin hiper enflasyona yol açacağına inanıyor ve dolar fiyatları yükseldiği takdirde değeri koruyabilecek yatırım fırsatlarına yönelim söz konusu oluyor. Altın geleneksel olarak güvenli bir yatırım olarak kabul edilirken dijital varlıklar giderek daha fazla yeni bir enflasyon koruması olarak görülüyor.

Barry altın gerçekten içsel bir değere sahip değil” dedi ve “Başkaları buna değer verdiği için insanlar değerini koruyacağına inanıyor. Bu açıdan bakıldığında kripto para birimleri ile bir paralellik söz konusu. Bitcoin için altında olduğu kadar endüstriyel bir kullanım yoktur. İnsanlar bunun için gerçek ABD doları ödüyorlar; çünkü başkaların buna değer vereceğini ve bunun için gerçek ABD doları ödeyeceğini düşünüyorlar.” şeklinde ekledi.

Bitcoinin fiyat volatilite geçmişi göz önüne alındığında bazı yatırımcılar stablecoinsi daha güvenilir bir değer deposu olarak görüyor. Bununla birlikte Barry bu coinlerin çoğunun ABD dolarına bağlanarak stabilize olduğunu ve dolar yüksek enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybederse aynı durumun stablecoin için de geçerli olacağını söyledi.

Barry ”Kripto para birimini spekülatif yatırımlar olarak düşünmenin gerçekten uzun vadeli uygulanabilir bir iş modeli olduğunu düşünmüyorum. Spekülatif yatırımlar tarih boyunca geldi ve geçti. Sınır arası ödemeler gibi gerçek somut hizmetler sunan dijital varlıklar başarılı bir şekilde devam edecek. dedi.

Barry Blockchain tabanlı ödemelerin ABD hükümetinin ülke çapında milyonlarca insana teşvik fonları alması için daha etkili bir yol sağlayabileceğine dair oldukça yeni bir örneğe işaret etti. Özellikle Covid dolayısıyla devam eden küresel belirsizlik göz önüne alındığında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) veya başka bir Blockchain çözümü oluşturup oluşturmayacağına dair tartışmaların süreceği düşünülüyor. David kendisine önümüzdeki yıl için ekonomik tabloyu sorduğunda Barry şöyle dedi :

“Bir ekonomistten ziyade bir epidemiyoloğa sormak daha iyidir. Virüs hala dışarıda ve durum böyle olduğu sürece devletler ve ülkeler periyodik olarak kapanmak zorunda kalacak. Bu engebeli bir yolculuk olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku