Pakistan Yüksek Mahkemesi kripto yasağına meydan okuyor

0 2

Pakistanda merkez bankasının kripto para birimlerine uyguladığı iki yıllık yasak Sindh Yüksek Mahkemesinin (SHC) bankanın eylemlerini sorgulamak için harekete geçmesiyle başka bir dönüş yaptı.

Yerel basında çıkan haberlere göre Pakistanın Sindh eyaletindeki en yüksek yargı kurumu Federal Soruşturma Dairesi (FIA) ve Pakistan Eyalet Bankası (SBP) ile birlikte federal hükümetten ülkedeki kripto para ticareti yasağına ayrıntılı bir cevap vermesini istedi.

Yasak

Duruşma ülkenin merkez bankası SBPnin Nisan 2018de koyduğu yasağa karşı bir dilekçe almasının ardından geliyor.

SBP 2018de “dijital para birimlerinde / tokenlerle işlem yapma yasağı” hakkında yayınlanan bir genelgede tüm bankalara finans kurumlarına ve ödeme işlemcilere kripto para birimlerini kullanmamalarını ve kripto ile ilgili hesap sahiplerine herhangi bir hizmet sunmamaları gerektiğini duyurdu.

SBP Bitcoin Litecoin Onecoin ve ICO tokenları gibi kripto para birimlerinin yasal para olmadığını ve hükümet tarafından verilip verilmediğini veya garanti edilmediğini belirterek dijital para birimlerinin tüm biçimlerini yasa dışı ilan etti.

Ayrıca Apeks bankası kurumların tüm kripto ile ilgili işlemleri şüpheli olarak bildirmesi gerektiği konusunda uyardı.

Pakistanlılar Yasağa Rağmen BTC Ticareti Yapmaya Devam Ediyor

SBPnin yasağı komşu bir ülke olan Hindistan merkez bankasının ticari bankaların kripto ile uğraşmasını yasaklayan kripto para birimi faaliyetlerine benzer önlemler almasıyla geldi.

Yasak Pakistanlılar için işleri zorlaştırırken onları ticaret yapmaktan veya kripto para kullanmaktan tamamen alıkoymadı.

Kripto yatırımcıları ticari bankaları boykot etmek için Localbitcoins ve P2P ticaret platformları gibi alternatif yöntemler kullandı.

SHC: Kripto Dünya Çapında Neden Yasaklanıyor?

Bugünkü duruşmaya başkanlık eden yargıç Muhammed İkbal Kalhoro SBPnin kripto para birimleri üzerindeki yasağından olmadı. Pakistanın modern teknolojide dünyanın geri kalanına kıyasla hala çok geride olduğunu belirtti.

Yargıç Kalhoro dijital para birimlerinin küresel olarak kullanıldıklarında Pakistanda neden yasaklandığını sordu. Bir SBP avukatı kripto para birimi yasağının olmadığını ancak bunun düzenlenmediğini söyledi.

“Dijital para birimini kullanmak yasa dışı bir eylem oluşturmuyorsa neden izin verilmiyor?”

Yargıç Kalhoro kripto para birimlerinin neden ülkede henüz düzenlenmediğine dair cevaplar ararken daha fazla sordu.

Mahkeme şimdi federal hükümetten SBPden ve FIAdan dilekçeye 5 Kasımda yanıt vermelerini istedi.

Pakistandaki kripto yatırımcıları tıpkı Hindistan Yüksek Mahkemesinin bu yılın başlarında 2018 RBI kripto para birimi alım satım yasağını kaldırması gibi SBP tarafından uygulanan yasağın tersine çevrilmesini bekliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku