Fransız polisi, Bitcoin kuponları kullanan terör finansmanı çetesini tutukladı

0 1

Terör finansmanı çetesinin Fransadaki lisanslı tütün dükkanlarında kripto para kuponu satın aldığı bildirildi.

Suriyede cihatçı bir ağı finanse ettiği iddia edilen büyük bir grup izlerini gizlemek için kripto para kuponu seçmelerine rağmen Fransız polisi tarafından yapılan bir operasyondan sonra tutuklandı.

Polis 30 Eylülde bildirildiği üzere bu ağların sürekli gözetim altında tutulması terör örgütlerinin Bitcoin gibi kripto para birimleri kullanarak daha fazla şeffaflık aramasına neden olduğunu söyledi.

29 suç ortağının 2019dan bu yana El Kaide bağlantılı terör örgütünün “Hayat Tahrir El-Şam” adlı operasyonlarını desteklediği iddia ediliyor.

Ağın mimarlarının her ikisinin de şu anda kuzeydoğu Suriyede olduğu düşünülen 20li yaşlarının ortalarında iki Fransız cihatçı olduğu bildiriliyor. Her ikisi de 2016 yılında gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ağın 29 üyesi son aylarda Fransadaki tütün satış noktalarından her biri 10 ile 150 avro (12-176 Dolar) değerinde kripto para kuponu satın alırken yakalandıktan sonra tutuklandı.

Fransızcada tabacs olarak bilinen bu satış noktaları geçen yıl Fransız halkı tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik etmek için kripto kupon hizmetlerine entegre edildi.

Hayat Tahrir Al-Shamın finansmanı üzerine bugünkü rapor şu anda ülke genelinde yaklaşık 24.000 ruhsatlı tütün bulunduğunu belirtiyor.

Sanıkların Suriyeli suç ortaklarının Bitcoin hesaplarını kredilendirmek için kullandıkları iddia edilen kuponların yanı sıra bu tabacs nakit kart yüklemeleri ve para kuponları gibi bir dizi küçük ödeme hizmetini destekliyor. Bu hizmetler kimlik kanıtı gerektirmiyor.

Terörle mücadele savcıları ağ tarafından kripto para birimi kuponlarının kullanılmasının kötü faaliyetleri desteklemek için daha yaygın nakit seçiminden bir dönüşü temsil ettiğini iddia etti.

Cointelegraphın daha önce bildirdiği gibi çoğu bazı ülkeler tarafından terör örgütleri olarak tanımlanan bir dizi militan grup kaynak yaratma faaliyetlerini desteklemek için giderek daha fazla kripto para birimlerine yöneldi. Bu kuruluşların çoğu finansal olarak izole edildi. Birçok küresel banka yasadışı terör finansmanı önleme mekanizmalarını kullanmalarına izin vermiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku