Pakistan Yüksek Mahkemesi kripto yasağına meydan okuyor

Abone Ol
Pakistan Yüksek Mahkemesi kripto yasağına meydan okuyor
Gökçe Hürata
 • 01 Ekim 2020
 • Yazar:

  Pakistan'da merkez bankasının kripto para birimlerine uyguladığı iki yıllık yasak, Sindh Yüksek Mahkemesi'nin (SHC) bankanın eylemlerini sorgulamak için harekete geçmesiyle başka bir dönüş yaptı.

  Yerel basında çıkan haberlere göre, Pakistan'ın Sindh eyaletindeki en yüksek yargı kurumu, Federal Soruşturma Dairesi (FIA) ve Pakistan Eyalet Bankası (SBP) ile birlikte federal hükümetten ülkedeki kripto para ticareti yasağına ayrıntılı bir cevap vermesini istedi.

  Yasak

  Duruşma, ülkenin merkez bankası SBP'nin Nisan 2018'de koyduğu yasağa karşı bir dilekçe almasının ardından geliyor.

  SBP, 2018'de "dijital para birimlerinde / tokenlerle işlem yapma yasağı" hakkında yayınlanan bir genelgede, tüm bankalara, finans kurumlarına ve ödeme işlemcilere kripto para birimlerini kullanmamalarını ve kripto ile ilgili hesap sahiplerine herhangi bir hizmet sunmamaları gerektiğini duyurdu.

  SBP, Bitcoin, Litecoin, Onecoin ve ICO tokenları gibi kripto para birimlerinin yasal para olmadığını ve hükümet tarafından verilip verilmediğini veya garanti edilmediğini belirterek, dijital para birimlerinin tüm biçimlerini yasa dışı ilan etti.

  Ayrıca, Apeks bankası, kurumların tüm kripto ile ilgili işlemleri şüpheli olarak bildirmesi gerektiği konusunda uyardı.

  Pakistanlılar Yasağa Rağmen BTC Ticareti Yapmaya Devam Ediyor

  SBP'nin yasağı, komşu bir ülke olan Hindistan merkez bankasının, ticari bankaların kripto ile uğraşmasını yasaklayan kripto para birimi faaliyetlerine benzer önlemler almasıyla geldi.

  Yasak, Pakistanlılar için işleri zorlaştırırken, onları ticaret yapmaktan veya kripto para kullanmaktan tamamen alıkoymadı.

  Kripto yatırımcıları, ticari bankaları boykot etmek için Localbitcoins ve P2P ticaret platformları gibi alternatif yöntemler kullandı.

  SHC: Kripto Dünya Çapında Neden Yasaklanıyor?

  Bugünkü duruşmaya başkanlık eden yargıç Muhammed İkbal Kalhoro, SBP'nin kripto para birimleri üzerindeki yasağından olmadı. Pakistan'ın modern teknolojide dünyanın geri kalanına kıyasla hala çok geride olduğunu belirtti.

  Yargıç Kalhoro, dijital para birimlerinin küresel olarak kullanıldıklarında Pakistan'da neden yasaklandığını sordu. Bir SBP avukatı, kripto para birimi yasağının olmadığını, ancak bunun düzenlenmediğini söyledi.

  "Dijital para birimini kullanmak yasa dışı bir eylem oluşturmuyorsa, neden izin verilmiyor?"

  Yargıç Kalhoro, kripto para birimlerinin neden ülkede henüz düzenlenmediğine dair cevaplar ararken daha fazla sordu.

  Mahkeme şimdi federal hükümetten, SBP'den ve FIA'dan dilekçeye 5 Kasım'da yanıt vermelerini istedi.

  Pakistan'daki kripto yatırımcıları, tıpkı Hindistan Yüksek Mahkemesinin bu yılın başlarında 2018 RBI kripto para birimi alım satım yasağını kaldırması gibi, SBP tarafından uygulanan yasağın tersine çevrilmesini bekliyor.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Pakistan ile ilgili her şey

  Pakistan Yüksek Mahkemesi kripto yasağına meydan okuyor

  Pakistan Yüksek Mahkemesi kripto yasağına meydan okuyor

  Pakistan'da merkez bankasının kripto para birimlerine uyguladığı iki yıllık yasak, Sindh Yüksek Mahkemesi'nin (SHC) bankanın eylemlerini sorgulamak için harekete geçmesiyle başka bir dön...

  • 01 Ekim 2020
  Çin'de Libra'ya ilgi artıyor

  Çin'de Libra'ya ilgi artıyor

  İnternet arama verileri Çin'de Facebook'un kripto parası Libra'ya olan ilginin arttığını ortaya koydu. Kripto para kullanımı ve Facebook'un yasak olduğu Çin'de, sosyal medya devinin krip...

  • 18 Temmuz 2019
  Pakistan Başbakanı, Hükümet’in Dijitalleşmesini İstiyor

  Pakistan Başbakanı, Hükümet’in Dijitalleşmesini İstiyor

  Pakistan Başbakanı, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda idari süreçlerin dijitalleştirilmesi hakkında konuştu ve bu sürecin başlatılması halinde yaşanabilecek gelişmeleri...

  • 18 Nisan 2019
  PAKİSTAN YENİ DİJİTAL PARA DÜZENLEMELERİ PLANLIYOR

  PAKİSTAN YENİ DİJİTAL PARA DÜZENLEMELERİ PLANLIYOR

  Kara para aklama ve terör finansmanı gibi algılanan suç düzeylerini azaltmaya çalışan Pakistan şimdi elektronik para kurumları için bir lisanslama programı sunacak. Pakistan...

  • 02 Nisan 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.