Otomotiv Devi General Motors tan (GM) Bitcoin (BTC) Açıklaması Geldi

0 1

General Motorsun Çarşamba günü dördüncü çeyrek değerlendirme toplantısı sırasında yaptığı açıklamada CEO Mary Barra deneyimli Amerikan otomobil üreticisinin Bitcoine yatırım yapma planlarının olmadığını söyledi. Barra şimdilik GMnin kripto para birimini araçları ve hizmetleri için bir ödeme şekli olarak kabul edip etmeyeceği konusundaki seçeneklerini değerlendirirken müşteri talebini izleyeceğini belirtti.

Barraya bu önemli soru Morgan Stanleyden Teslayı yıllarca yakından takip eden bir analist olan Adam Jonas tarafından soruldu. Jonasın sorusuna yanıt olarak Barra şunları söyledi:

“Bitcoine yatırım yapmak gibi bir planımız yok. Gelecekte buna yönelik güçlü bir müşteri talebi ortaya çıkarsa bizi bunu yapmaktan hiçbir şey alıkoyamaz. Bu sektörü yakından izliyoruz ve değerlendirmelerimizi gelişmelere göre yapıyoruz 

GM ve Tesla Sistemleri Farklı

Tesla Amerikan sermaye piyasaları regülatörüne yaptığı açıklamada yeni yatırım politikaları çerçevesinde 15 milyar dolar Bitcoin aldığını bildirdi. Haberden sonra Bitcoin yüzde 14ten fazla yükselişle rekor kırarak 43 bin 233 dolar seviyesine ulaştı. Yeni yatırım politikalarının daha fazla esneklik sağlayacağını vurgulayan Teslanın Bitcoini ödeme aracı olarak kabul etmeye başlaması bekleniyor.

Bir bakıma şirketin doğrudan satış modeli kullandığını ve müşterilerin otomobillerini doğrudan şirketten satın almalarını sağlayan bir ödeme şekli olarak Teslanın Bitcoini benimsemesi kolay olacaktır. Öte yandan GM geleneksel bir franchise bayilik ağı kullanıyor; bu köklü otomobil üreticisi kripto para birimini benimserse bayileri ve paylaşılan sistemleriyle bir süreç yürütmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bu durum kripto para birimlerinin ve bir bayi ağının birlikte çalışamayacağı anlamına gelmez. Milyarder işadamı Tilman Fertitta Salı günü CNBCye yaptığı açıklamada  lüks otomobil bayisi Post Oak Motor Carsın Bitcoin kullanan müşterilere 17 araç sattığını söyledi. Milyarder ayrıca bayisinin yaklaşık üç yıldır dijital para birimi cinsinden işlemleri kabul ettiğini belirtti. Fertitta:

“Teslanın bunu gerçekleştirmesi çok daha önemli ama ister inanın ister inanmayın Bitcoin ile 17 araba sattık. Bentleys ve Rolls-Royces da dahil” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku