Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde den Ekonomist Dergisine Çarpıcı Açıklamalar

0 0

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde 10 Şubatta Ekonomist dergisi ile yaptığı bir konferans görüşmesinde kripto para birimleri hakkında açıklamalar yaptı.

Merkez bankasının Bitcoin alımı sorulduğunda Lagarde:

“Bu pek olası değil  bunun söz konusu olmadığını söyleyebilirim” diye yanıt verdi.

Lagarde uzun zamandır Bitcoin hakkındaki küçümser ve alaycı tavırlarıyla biliniyor. Avrupa Merkez Bankası hükümet tarafından dayatılan karantinaların neden olduğu ekonomik zorluklarla baş edebilmek için büyük miktarda para basıyor. Merkez bankalarının Bitcoine olan tavrı giderek olumsuzlaşıyor. 

En çok satanlar arasında yer alan “The Bitcoin Standard” adlı kitabın yazarı Saifedean Ammous: 

 Avrupa Merkez Bankası yanlışlıkla da olsa Bitcoini tanıtmak için “elinden gelenin en iyisini yapıyor” dedi. 

Yazar bu hafta Euro bölgesindeki  tüketicilerin yıllar içinde negatif faiz oranlarıyla boğuşacağına dair işaretler veren başka bir Avrupa Merkez Bankası olayına atıfta bulundu.

Bloomberg tarafından alıntı yapılan bir yönetim kurulu üyesi kurumun dijital bir euro yaratması durumunda harcamayı reddeden kişilerden ücret alması gerektiğini söyledi.

Fabio Panetta bunun nedeninin Avro Bölgesinin başka bir finansal kriz yaşaması durumunda tüketicilerin banka hesaplarını ve bankalarını doğrudan dijital avronun ihraç edeni ile boşaltabilecekleri olduğunu ileri sürdü.

Örneğin kriz zamanlarında dijital para biriminin ücretini ayarlamak gerekli olabilir ancak bu merkez bankasının finansal gerilimleri beklediğini ve istikrarsızlığa yol açacağını işaret edebilir ”diye ekledi.

Dijital Euro Projesi Çok Yavaş İşliyor 

Bu nedenle bankaları ayakta tutmak için dijital euro biraz ironik bir şekilde finansal bütünlüklerini korumaktan kaçınmaya çalışan kişileri cezalandırabilir.

Bloomberge göre Panettayüzde 2lik bir verginin bir banka işleyişini durdurmak için yetersiz olacağını ve sözünü ettiği ücretin “son derece cezalandırıcı” olması gerektiğini söyledi.

Muhtemelen açık bir şekilde yorumları negatif faiz oranları yoluyla ayrıcalık için ödeme yapmadan tasarruf etme yeteneğinden uzun süredir faydalanan Bitcoin savunucularının alay konusu oldu.

Ammous “Avrupa Merkez Bankasının Bitcoinin değer önerisini vurgulamak ve reklamını yapmak için gerçekten elinden gelenin en iyisini yapıyor” diye özetledi.

Dijital euronun dijital yuanını piyasaya sürmekte olan Çin tarafından yapılan deneylerin çok gerisinde en az dört yıl uzakta olduğu düşünülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku