OTC piyasa oyuncuları bunu hiç beklemiyordu

0 2

Çinli kripto para alıcı ve satıcıları ile OTC (over the counter – tezgah üstü satış) piyasa oyuncularının hesapları geçtiğimiz perşembe günü dondurulmuştu. Sonuç olarak yapılan işlemlerin kripto para birimleri de dahil olmak üzere kara para aklama hareketlerinde kullanıldığı belirtildi.

CoinDeskin raporuna göre şu anda bir OTC şirketinin başkanı olan Çin kripto cüzdan girişimi Bixinin eski çalışanı Sun Xiaoxiao Cuma günü yaptığı açıklamada Çinin Twitterı olarak bilinen sosyal medya uygulaması Weibodaki banka hesaplarının konuyla ilgili banka hesaplarının olduğunu söyledi. Dondurulmuş olduğunu ve bunun kişisel bir durum olmadığını yazdı. Xiaoxiao Guangdong bölge polisi tarafından yapılan bu soruşturmanın binlerce insanı etkilediğini de belirtti.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Operasyondan etkilenen kripto para kullanıcılarının hiçbiri şu ana kadar herhangi bir suçlamayla karşı karşıya kalmadı. Aslında yasadışı faaliyetlerden etkilenen veya bu faaliyetlerde kullanılan fiat ve kripto para birimlerinin ne kadarını oluşturduğu tam olarak net değil. OTC borsaları yurtdışı banka hesabı olmayan Çinli kullanıcılar için tek giriş ve çıkış yolu.

Polis eyleminin nedeni belirsiz

Çin polisinin bu muazzam hesap dondurma operasyonunu hangi olayın gerçekleştirdiği hala belli değil. Cuma günü yazdığı bir başka ayrıntılı makalede Xiaoxiao operasyonun sahtekarlıklar zincir zincirleri ve casino işi ile ilgili olduğunu söyledi. Xiaoxiao ayrıca bireylerin banka hesaplarının dondurulmasının kripto para birimi nedeniyle olağandışı olmadığını da yazdı.

Polisin fonların geçmişte kara para aklama gibi faaliyetlerde kullanılıp kullanılmadığını öğrenmesi olasılığı var. Böylece geçmişte kripto paralarını yuana çeviren yatırımcıların hesaplarının donmuş olduğu görülüyordu.

Xiaoxiao “Şimdi satın aldıkları paraların kaynağındaki şüpheler nedeniyle OTC borsa operatörlerinin banka hesapları donduruluyor. Bu sistemde kirli paranın yanı sıra “kirli paralar” olduğu anlamına gelir. Çinde yüksek riskli sermaye aktarmak için Blockchain ağını kullanma eğilimi var. Geçmişte bu iş için ilk seçenek Bitcoindi şimdi USDT. Bu eğilimin bir sonucu olarak polis Blockchain bilgilerini arttırıyor. Daha fazla vakada zincir içi analiz yapılır. Bu Blockchain varlıklarını izlemeyi kolaylaştırır. ” dedi.

Eylül 2017’de Çin Merkez Bankası’nın ICO’ları (dijital bir paranın ilk arzı) yasaklayıp Çin borsalarıyla bankalar arasındaki para çekme ve yatırma bağlantılarını kesmesi sonucunda Çin vatandaşlarının kişiden kişiye transfer yapması için ya da yuan ile kripto para almak veya kriptoları nakde çevirme konusunda OTC piyasa yapıcıları tek seçenek kaldılar.

Xiaoxiao hesapları dondurulan kişilerin masumiyetlerini kanıtlamak ve mağduriyetlerini göstermek için kolluk kuvvetlerine başvurmaları gerektiğini ve hesapların yeniden açılmasının operasyonun titizliğine bağlı olacağını belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku