Önemli Altın Satışı Oldu: Kısa Vadede Neler Olabilir?

135

Bazı piyasa analistlerine göre, altın fiyatları nötr bir seviyede 1.850 doların altında sıkışmış gibi görünse de, bazı piyasa analistlerine göre, değerli metale olan fiziksel talep, artan yatırımcı kaygılarından biri olan farklı bir hikaye anlatıyor gibi görünüyor.

Altın her zaman uzun vadeli bir değer deposu olacaktır

Aylık satış verilerinde, ABD Darphanesi, American Eagle Gold külçe madeni paralarının çeşitli değerlerinde 147.000 ons altın sattı ve bu, 2010’dan bu yana en iyi Mayıs performansı. Nisan ayına kıyasla, satışlar yaklaşık yüzde 67 arttı. Yıl için külçe talebi yüzde 617 gibi büyük bir artış gösterdi. COVID-19 ile ilgili üretim sorunlarını denklemden çıkarsa bile, ABD külçe altın satışları 2015 ile 2019 arasındaki beş yıllık ortalamadan yüzde 400’den fazla arttı. Blue Line Vadeli İşlemleri Baş Piyasa Stratejisti Phillip Streible, altın vadeli fiyatları ile piyasadaki duyarlılık arasında yanlış bir denklik olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Külçe altın satışları, yatırımcıların şu anda hissettikleri endişeyi daha iyi yansıtıyor. Ekonomistlerin bir durgunluk hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, külçe altın satışlarının neden bu kadar güçlü olduğunu anlamaya başlıyor. Altın her zaman uzun vadeli bir değer deposu olacaktır.

Kıdemli Analist, Altın Fiyatları İçin O Seviyeleri Bekliyor!

RJO Vadeli İşlemleri Kıdemli Emtia Brokeri Daniel Pavilonis de külçe satışlarının piyasadaki mevcut hissiyatı daha iyi yakaladığını söyledi. Vadeli işlem piyasasının şu anda yıl boyunca artması beklenen faiz oranlarıyla çok yakından bağlantılı olduğunu da sözlerine ekledi. Federal Rezerv, önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan artırmaya çalıştığının sinyallerini verdi. Ancak, piyasalar 50 baz puanlık üç hamle arıyor. Piyasalar ABD merkez bankasının para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmasını beklese de Pavilonis, hükümetin devasa ikiz açıkları nedeniyle faiz oranlarının çok fazla yükselebileceğini düşünmediğini söyledi ve şunları ekledi:

Altın vadeli işlemleri yükselen faiz oranıyla sınırlandırıldı, ancak insanlar gerçek paranın bir kısmını ‘saklamak’ için fiziksel metali satın almak için dışarı çıkıyorlar

Gümüşe olan ilgi azalıyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, gelişmekte olan piyasa merkez bankaları, dolar düşerken yeni altın talebini temsil ediyor. Pavilonis, değerli metale yönelik güçlü talep olduğu için nihayetinde altın konusunda yükseliş eğiliminde olduğunu da sözlerine ekledi. Enflasyonun nerede olduğu ve 2022 yılına kadar ne kadar kalıcı olacağı göz önüne alındığında altını düşük değerli gördüğünü söyledi. Altın Mayıs ayında güçlü talep görürken, yatırımcıların gümüşe ilgisi nispeten azaldı. ABD Darphanesi geçen ay Nisan ayına göre değişmeden 850.000 ons gümüş sattı.

"Yeni Kıvılcım" Analist, Altın ve Gümüş İçin Sıradakini Paylaştı!

Darphane, Mayıs 2021’de gümüş için satış verisine sahip değil. Gümüş satışları, 2015 ile 2019 arasındaki beş yıllık ortalamaya göre yüzde 58 düştü. Streible, fiziksel gümüş talebinin fiyatlar ile yakından bağlantılı olduğunu kaydetti. Enflasyonun fiyatları ons başına 21 doların altına düşerse külçe talebinin artmasını bekleyeceğini de sözlerine ekledi. Gümüş piyasasına ağırlık veren küresel ekonomide mükemmel bir fırtına esiyor. Faiz oranları yükselirken değerli metal mücadele ediyor. Aynı zamanda, yavaşlayan küresel büyüme korkuları gümüş sanayi ilgisini zayıflattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak kitco
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku