FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin (BTC)’de Son Durum Ne?

169
ABD Merkez Bankası, yükselen enflasyonu kontrol altına almak için 50 baz puan faiz artırımı yaptığını duyurdu. Fed’in kararı, oldukça beklenen çizgideydi. Açıklama sonrası hisse senedi piyasası ve Bitcoin (BTC) ivme kazandı.

Bitcoin, birkaç haftalık direnci aştı

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 5 arttı ve 40 bin dolara yaklaştı. An itibariyle BTC, 755 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 39.752 dolardan işlem görüyor. Genel kripto para piyasası da 80 milyar dolardan fazla artarak yüzde 5 değer kazandı. S&P 500 ve altın’da da benzer yükseliş meydana geldi. Zincir üstü veri sağlayıcı Santiment şunları açıkladı:
Fed bugün beklendiği gibi 50 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tıpkı Mart ayındaki faiz artırımından sonra olduğu gibi, kripto para piyasası ivme kazandı.

Öte yandan, bugünkü kırılma ve mum oluşumu, Bitcoin’in birkaç haftalık direnci aştığını gösteriyor. Bitcoin 40 bin doları geçmeyi başarırsa, 42 bin ve 45 bin dolara daha fazla ralli yapabilir. Bildiğimiz gibi, Ethereum (ETH) bu yıl BTC fiyat hareketlerini yakından takip ediyor. ETH  de yüzde 5 arttı ve şu anda 2.940 dolardan işlem görüyor. Terra ( LUNA) ve Ripple ( XRP) da yüzde 5 arttı. Ayrıca, ETH teknik tablolarda da bazı yükseliş sinyalleri veriyor. İlk 10’daki altcoin’lerden en fazla artış kaydeden Solana (SOL), Cardano (ADA) ve Avalanche (AVAX) oldu. Solana fiyatı yüzde10 arttı ve şu anda 95 dolar civarında işlem görüyor. Cardano (ADA) ve Avalanche (AVAX) ise yüzde 13’ten fazla artarak güçlü bir çıkış yaptı. Bunun gerçek bir trend dönüşü mü yoksa şimdilik sadece anlık bir yükseliş mi olduğunu zaman gösterecek.

 

MicroStrategy, 1 milyar dolar zararda

Yazılım firması MicroStrategy kısa süre önce, 2022’nin ilk çeyreği için, büyük ölçüde Bitcoin (BTC) varlıkları nedeniyle büyük oranda zarar bildirdi. Firma, ilk çeyrekte 170 milyon dolar zarar bildirdi. Bu, hisse başına 11,58 dolar net zarar anlamına geliyor. Geçen yıl 183,2 milyon dolardan biraz daha düşük. Bu kaybın büyük bir kısmı, Bitcoin varlıklarının değeri düştüğü için meydana geldi. MicroStrategy, halka arz olmuş şirketler arasında en büyük Bitcoin varlığına sahip. Şirket, toplam 4,9 milyar dolar değerinde 129.218 Bitcoin tutuyor. Bu rakam, firmanın toplam varlıklarının yaklaşık üçte ikisini temsil ediyor. Firma, popüler Bitcoin maksimalist Michael Saylor’a ait. Şirket bir basın açıklamasında, Bitcoin’inin değerinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu ve satın alma işleminden bu yana 1 milyar doların üzerinde değer kaybı yaşadığını söyledi.
MicroStrategy 414 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı! İşte Ayrıntılar
 
 MicroStrategy tarafından tutulan her bir Bitcoin’in ortalama maliyeti yaklaşık 30.700 dolar ve şu anki yaklaşık 38 bin dolarlık piyasa seviyelerinin oldukça altında. Bu değer, Bitcoin’in bu yılki en düşük seviyesi olan 33 bin doların bile altında. MicroStrategy’nin verilerinin yalnızca 31 Mart’a kadar olduğu göz önüne alındığında, Nisan ayına kadar Bitcoin fiyatlarındaki yaklaşık yüzde 20’lik düşüşü yansıtmıyor. Firma, Mart ayında Bitcoin başına ortalama 45.714 dolar fiyatla 4.167 BTC satın almıştı. 4 Mayıs itibariyle, bu yatırımdan yaklaşık 38 milyon dolar kaybetti. BTC fiyatındaki düşüşün MicroStrategy’nin bilançosu üzerinde daha fazla ağırlık oluşturması muhtemel.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku