NOURIEL ROUBINI: BLOCKCHAIN BİR EXCEL TABLOSUNDAN DAHA İYİ DEĞİL!

0 0

Ünlü bir kripto para birimi eleştirmeni olan Nouriel Roubini 25 Ocaktaki LaToken kripto borsası tarafından düzenlenen bir panel sırasında Blockchainin “bir Excel tablosundan daha iyi olmadığını” belirtti.
Roubini ayrıca 2018 finansal krizini önceden tahmin etmesiyle de tanınıyor. Ekonomist bu nedenle ‘kâhin’ olarak anılıyor.

Davostaki Blockchain Ekonomik Forumundaki bir panelde konuşan Roubini Blockchaini “şimdiye kadarki en abartılan teknoloji” olarak tanımlarken Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tüm baloncukların annesi olarak belirtti.
Ek olarak Blockchain ve kripto paraların finans teknolojisi ve özel dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile ilgili olmadığını ifade etti.

Roubini’ye göre özel DLT güvenilir ve ademi merkeziyetçi olmamasından dolayı süslü bir veritabanından başka bir şey değil. Ayrıca DLT gibi merkez bankası dijital paralarının (CBDC) da Blockchain ve kripto para ile ilgisi olmadığını belirtti. Roubini CBDCleri yalnızca bankalara erişim vermek yerine merkez bankası kayıtlarına her bireye erişimi genişletmenin bir yolu olarak görüyor.

Ayrıca Roubini CBDClerin kripto para birimlerine hakim olacağı ve bankacılığın radikal yollarla değişeceği fikrini dile getirdi. Üstelik fintechin finansmanı değiştireceğini ve bu paranın ortadan kalkacağını öngörürken bu zincirleme ve kriptoların bu değişimde rol oynamayacağı kanısında.

Gizlilik odaklı kripto paralar hakkında da konuşan Roubini hiçbir hükümetin ve regülatörün Monero gibi kripto paraların kullanımına izin vermeyeceğini söyledi.

Roubini’nin kripto para birimi konusundaki olumsuz tutumu onun için yeni bir görüş değil: geçtiğimiz yıl Ekim ayında Cointelegraph ile yaptığı röportajda kendisine göre kripto para birimlerinin yüzde 99’unun sıfır değerinde olduğunu açıkladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku