NORVEÇ, BİTCOİN MADENCİLİK İŞLETMELERİNE VERDİĞİ VERGİ İNDİRİMİNİ KALDIRDI

0 1

Şimdiye kadar madencilik çiftlikleri – diğer yoğun güç gerektiren endüstrilerle birlikte – kilovat başına 048 øre (005 $) düşük bir ücret ödedi. Bu şu anda devlet bütçesi sözleşmesinde değiştirilen 2019 Ocak itibariyle kilowatt başına 16.58 øreye yükselecek. Söz konusu vergi indiriminin bitmesi ile Bitcoin madencilerinin yüksek vergilerle ve ücretlerle baş etmesi veya ülkeden çıkması gerekiyor. Ki iki durum da şirketlerin kazancını ciddi bir oranda düşürecektir.  Zaten kripto para piyasasının içinde bulunduğu durum yüzünden zor günler geçiren madencilik sektörü çeşitli ülkelerden gelen buna benzer haberler ile iyice zarara doğru ilerlemekte.

Sosyalist Sol Parti (SV) den Lars Haltbrekken bu olayı şiddetle savunuyor;

Norveç en kirli kripto para birimi çıkışı için büyük vergi teşvikleri sunmaya devam edemez!

Bununla birlikte hükümetin hamlesine geniş ölçüde katılmış olan bazı yerel blockchain endüstrisinde var.Aftenposten Oslo merkezli blok zinciri danışmanlık grubu Blockchangersın CEOsu Jon Ramvinin “Norveçte daha az madenciliğin Norveçte ikamet eden şirketler ve insanlar için elektrik fiyatlarını azaltacağını” söyledi. Bu kaynakların yararlarını Bitcoin madencilerine vermek yerine yerel olarak almamız anlamına geliyor. ”Ramvi “Bitcoin ağındaki daha fazla madencinin bunu daha hızlı veya daha iyi hale getirmediğini” ekledi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD içerisindeki en büyük kripto para madencilik firmalarından birisi olan GigWatt milyonlarca dolar borç ile beraber iflasını açıklamıştı. Bunun yanı sıra Çin içerisindeki bazı madencilerin de ‘kilo ile madencilik cihazı’ satma furyasına kapıldığı gelen iddialar arasında.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku