Nobel Ödüllü Ekonomistin Bloomberg Makalesi Kripto Para Sektörünü Kızdırdı!

42

2008 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan Paul Krugman, Bloomberg için kaleme aldığı bir makalede kripto para endüstrisini eleştirdi. Ekonomist, kripto paraların “vergi kaçakçılığı ve yasadışı işlemler” için kullanıldığını iddia etti.

Kripto para brimlerinin tek işlevi vergi kaçakçılığı ve yasa dışı işler

Kraugman, Bloomberg için yazdığı bir makalede kripto para camiası tarafından eleştirilen altyapı faturasına değindi. Bilindiği üzere, yasa “komisyoncuları” kripto işlemlerini ABD vergi dairesine bildirmesini zorunlu hale getiriyor. Temsilciler meclisinde 27 Eylül’de onaylanması beklenen yasa, kripto dünyasnı kızdırdı. ABD Senatosu, “komisyoncu” teriminin ne anlama geldiğini açıklığa getirecek olan değişikliği kabul etmeden yasa tasarısını onayladı. Ancak Cumhuriyetçi senatör Cynthia Lummis de dahil olmak üzere kripto savunucuları, “komisyoncular” terimi tanımda çok geniş olduğu için tasarıya karşı çıkmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, tasarı, siyaset dünyasını da ikiye böldü. Krugman’a göre kripto para birimleri için ivedi olarak sert bir regülasyon uygulanmalı. Yazar, makalesinde özellikle NFT‘ler yoluyla vergi kaçakçılığı ve kara para aklama yapıldığını belirtirken, anonimliğin terörün finansmanına neden olacağını söyledi. “Kripto Paralar ve Vergi Kaçakçılığı” başlıklı  Bloomberg makalesi, duruma olumsuz bir bakış açısı getiriyor. Yazar, endüstrinin kasıtlı olarak vergi prosedürlerini gizlemek için tasarlandığını iddia ediyor ve şunları ekliyor:

Kripto sektöründen ekonomiste yanıt: çağ dışı bir zihniyet!

Krauger, özellikle, “belirsiz bir şekilde yönetilen platformların otomatik piyasa yapıcılar aracılığıyla işlemleri gerçekleştirdiği” bir platform olarak tanımladığı merkeziyetsiz finansa  (DeFi) dikkat çekti. Dahası, ayrıntılara inerek Eylül 2020’de gerçekleşen Uniswap token airdrop örneğini verdi. Hak kazanan kullanıcılar, o sırada açılış fiyatı 3 dolar olan en az 400 UNI tokenı aldı. Goldstein, bu süreçte vergisi ödenmeyen miktarın birkaç milyar dolar değerinde olduğunu söyledi. Buna ek olarak, kripto para sektöründe, birçok firmanın, vergi yükümlülüklerini görmezden geldiğini ifade etti.

Glassnode: Mevcut Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Bir Öncekinden Çok Farklı!
 

Makaleye yanıt olarak Krugman, kripto para biriminin amacının vergi kaçakçılığı ve suç işlemk olduğunu tweetledi. 1998’de Krugman, Metcalfe yasasına göre internetin çökeceğini iddia etmişti. Ekonomist, 2005 yılına kadar, internetin ekonomi üzerindeki etkisinin faks makinesinin etkisinden daha büyük olmayacağını söylemişt,. Krugman, elbette, yıllar içinde bunun için ciddi bir eleştiri aldı. Ve kripto para kullanıcıları, sektöre yöneltilen suçlamaların yersiz olduğunu vurgulayarak, Krugman’ın çağa ayak uyduramayan teknoloji düşmanı bir ekonomist olduğunu söylediler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku