Ekonomist Bitcoin ve Amozon Arasındaki Benzerliği Metcalfe Yasası İle Açıkladı
Ekonomist Bitcoin ve Amozon Arasındaki Benzerliği Metcalfe Yasası İle Açıkladı

Ekonomist Bitcoin ve Amozon Arasındaki Benzerliği Metcalfe Yasası İle Açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Goldman Sachs yöneticisi ve ekonomist Raoul Pal, Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının eninde sonunda gümleyecek bir balon mekanizması olduğu fikrine karşı çıkıyor.

”Amazon’un başlangıçta bir balon olduğunu düşünmüştüm”

Pal, paylaştığı bir tweet dizisinde Bitcoin’in fiyat hareketini,  Amazon’un ilk günlerindeki performansıyla karşılaştırıyor. Yönetici, Amazon’un uzun zaman önce bir balonun içinde olduğuna inandığını hatırladığını söylüyor ve şunları ekliyor:

Şahsen Amazon için de aynı şeyi söylediğimi hatırlıyorum, hemen hemen şirketin ilk yıllarından beri bu fikirdeydim.

Borsanın Çökeceğini İddia Eden Stratejist Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı!
 

Kripto para topluluğu ve Bitcoin hayranları tarafından yakından takip edilen analist, Amazon‘un 2000 yılında kısa ömürlü bir balonun içinde olsa da, kullanıcı sayısı ve ağın etkinliğinin hızlı bir şeklide büyümesinin hemen ardından yükseliş trendine devam ettiğini veya bir ağın ne kadar çok kullanıcıya sahip olursa o kadar değerli olduğunu söylüyor ve şu noktayı vurguluyor:

  Bob metcalfenin bir bilgisayar aginin degerinin ona katilan her yeni kullanici yada sistem ile katlanarak arttigini acikladigi bir teori Metcalfe Yasasına göre değerlenen bir ağ uzun vadede zirveye çıkıyor ve kalıcı oluyor. Bu nedenle, ağın büyümesiyle doğası gereği Amazon, zamanla değer kazandı ve gerçeği anlamak için uzun vadeli bir grafk gerekliydi. 2000 yılında balon gibi göründü ama daha sonra bir dev olduğunu kanıtladı.

Bitcoin de aynı yolu izliyor

Pal ayrıca Nasdaq-100 Endeksinin (NDX) 2000’lerin başındaki bir balon izlenimi dışında son 20 yılda oldukça değerli olduğunu anlatmak  için logaritmik bir grafik kullanıyor. Yine amazon gibi uzun vadede, kendini kanıtladığının altını çiziyor. Bitcoin fiyat hareketine gelince, Pal, BTC’nin 2013’teki bir balon oluşumu hariç, son on yılda logaritmik bir grafiğin sınırları içinde işlem gördüğünü öne sürüyor. Analist şunları vurguladı:

Bitcoin de aynı yolu izliyor.. 2013’te hafif bir balon izlenimi verdi ama şu anda her şey yolunda gidiyor.

Önde Gelen 2 Analistten Bitcoin İçin Düzeltme Uyarısı: Fiyat Ne Kadar Düşecek?
 

Real Vision Group kurucusu, Bitcoin ekosistemindeki ağ hareketliliğini potansiyel yeni bir iş modeli olarak tanımlıyor ve yatırımcıların Bitcoin gibi yeni teknolojileri değerlendirmeye çalışırken bu konsepti akıllarında tutmaları gerektiğini söylüyor ve son olarak şu noktaya dikkat çekiyor:

Bu yeni bir iş modeli – ağ etkinliği. Bizi değerlemeyi yeniden düşünmeye zorluyor ve zaman içinde 30 yıllık performans, bunu görmezden gelemeyeceğimizi ve bu eğilimleri baloncuklar olarak değerlendiremeyeceğimizi gösteriyor. Ama volatilitesiz ve risksiz bir ödül olmadığı için sorun değil.  Bitcoin yoluna devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ekonomist Bitcoin ve Amozon Arasındaki Benzerliği Metcalfe Yasası İle Açıkladı