Nijeryalı Futbolcudan Hükümete Bitcoin Mektubu: Hemen Harekete Geçin!

26

Bitcoin (BTC)’i ulusal para birimi olarak benimseyebilecek bir sonraki ülke hakkında çok fazla spekülasyon var. El Salvador‘un BTC’yi yasal para birimi olarak onaylanmasının ardından, dünya çapında birçok politikacı ve hükümet yetkilisinin BTC yanlısı yasalara destek vermesi heyecan yarattı.

Erken kalkan yol alır

Buna paralel olarak, bazı ünlü isimler de hükümetlerinden bir ”Bitcoin Standardı” benimsemelerini istiyor. Nijeryalı profesyonel futbolcu Alexander Chuka, Nijerya hükümetine El Salvador gibi Bitcoin (BTC)’i ulusal para birimi olarak kabul etmesi için bir mektup gönderdi. Futbolcunun argümanı, her ülkenin sonunda BTC’yi benimseyeceği ve bunu ilk hayata geçiren ülkelerin en kazançlı olacağı fikrine dayanıyor. Chuka, Nijerya’nın merkez bankacılığı, enflasyon ve giderek değer kaybeden fiat para biriminden zarar gördüğünü iddia ediyor.

Arcane Research tarafından yakın tarihli bir raporun önerdiği gibi, Nijerya’da BTC’nin benimsenmesinde devam eden bir artış var. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, Luno cüzdanındaki Nijeryalı kullanıcı sayısı Ocak 2017’den bu yana katlanarak arttı. Ocak 2020’de bu metrik yaklaşık 1 milyon kullanıcıdaydı ve şu anda 2,5 milyon’dan fazla aktif kullanıcıya sahip. Arcane Research şunları iddia ediyor: “Nijerya’da Bitcoin’in benimsenmesinin arttığı açık”.

Nijerya’da P2P Bitcoin işlem hacmi artıyor

Bütün bu verilere bakıldığında, Nijerya, El Salvador’u takip etmek için iyi ve uygn bir konumda olabilir. Nijeryalılar, bir hükümet veya ulusal yetki olmadan Bitcoin kullanıyor. Araştırma firması tarafından sağlanan diğer veriler, P2P platformlarında her ay ortalama 30,5 milyon dolarlık işlem yapıldığını gösteriyor. Bu sayı 2021’de yükseliyor. Böylece Nijerya, bu yıl P2P platformlarında en büyük ikinci işlem hacmine sahip. Ülke bu konuda sadece Amerika Birleşik Devletleri tarafından geçildi.

Bu metriğe rağmen, Nijerya hükümetinin Bitcoin’i benimsemesi pek olası görünmüyor. Nijerya yolsuzluğun en fazla olduğu ülkeler arasında. Geçmişte, ulusal düzenleyiciler Bitcoin’i ve kripto para birimiyle ilgili tüm işlemleri yasaklamaya çalıştı, ancak yerel para birimi BTC ticaret çiftinde düştüğünde yasak geri alındı.

Yolsuzluk ve CBDC planı

Arcane Research, ülkenin politikalarının Bitcoin’e karşı düşmanca tavır sergilediği sonucuna vardı. Kısa ve orta vadede bu durum değişmeyecek gibi görünüyor. Nijerya hükümeti görünüşe göre bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı düşünüyor. Son günlerde yayınlanan bir rapora göre, yetkililer Aralık 2021’e kadar dijital para birimini piyasaya sürecekler. Nijerya Bilgi ve Teknoloji Direktörü Rakiya Mohammed şunları söyledi:

Dijital para birimine tüm Nijeryalılar erişebilecek. Tıpkı herkesin nakite erişimi olduğu gibi, herkesin merkez bankasının dijital para birimine erişimi olacak. Kategorik olarak belirteyim ki Bitcoin ve diğerleri gibi kripto para birimleri merkez bankasının kontrolünde değil; bunlar tamamen bireylerin verdiği özel kararlardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku