Nijerya Dijital Para Birimini Çıkaran İlk Ülke Olmaya Aday!

18

10 Haziran Perşembe günü, Nijerya Merkez Bankası (CBN), merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yani Dijital Naira’nın lansmanına hazırlandığını ve bunun 2021’in sonuna doğru gerçekleşeceğini duyurdu.

Nijerya pilot uygulama başlattı

Bu açıklama, dün Merkez Bankası Bilgi Teknolojisi (BT) Direktörü Rukayat Mohammed tarafından bir toplantıda yapıldı. Merkez bankasının dört yıldır teknolojiyi araştırdığını belirten Muhammed, şunları söyledi:

Çok yakında lansman tarihini açıklayacaktık ve yıl sonuna kadar dijital para birimini piyasaya sürmüş olacağız. Yeni dijital paramızı, halka tanıtmak için muhtemelen bir pilot uygulama başlatırdık.

Dünyanın önde gelen ekonomileri ve merkez bankaları, dijital para birimi çıkarma olasılığını araştırmaya başladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ayrıca 2023 yılına kadar Dijital Euro lansmanı üzerinde çalışırken, Federal Rezerv 2021 yazında Dijital Dolar araştırma raporunu yayınlamaya hazırlanıyor. Öte yandan, CBDC gelişiminde öncü olan Çin, 2022 Pekin Olimpiyatları’na kadar Dijital Yuan’ı piyasaya sürmeye planlıyor. Görünüşe göre Nijerya merkez bankası gelişmeyi hızlandırdı ve resmi olarak Dijital parasını çıkaran ilk küresel banka olabilir.

Kripto paralara yasak yok

Kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin’in benimsenmesi, geçen yıl Nijerya’da hızlandı. Ayrıca artan ekonomik belirsizlikler insanları dijital paraları benimsemeye itiyor. Merkez bankaları CBDC’leri üzerinde çalıştıklarından, yakın zamanda Çin’de gördüğümüz gibi, muhtemelen bir kripto para yasağı çıkaracaklarına dair artan bir endişe var. Ancak Ryakat Mohammad, dijital varlıkları yasaklama olasılığı konusunda çok sert bir tavır almadı. Mohammad şunları ekledi:

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkez bankasının kontrolü altında olmadığını biliyoruz; tamamen bireylerin verdiği özel kararlardır.

Dijital Naira’yı çıkarmak için Merkez Bankası, bir sonraki geliştirme aşamasına geçerken ve birkaç endüstri oyuncusuyla etkileşime girerken çeşitli teknoloji seçeneklerini keşfedecek.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku