NFT Fiyatlarında Tarihi Düşüş Yaşanıyor! Büyük Çöküş Yaklaşıyor mu?

0 93

Nonfungible.com’a göre, NFT piyasası sessiz bir çöküşün eşiğinde olabilir. Neler oluyor? NFT’ler sıfıra mı çakılacak yoksa tekrar aya mı uçacak?

Tüm piyasalar istisnasız döngüsel davranma eğilimindedir. Ve NFT pazarı bu teoriyi kanıtlıyor gibi görünüyor.

Pikselli resimlerden ve simgeleştirilmiş tweet’lerden, tamamlanması yıllarca süren sıkı çalışma gerektiren gerçek şaheserlere kadar, NFT çılgınlığı kayboluyor gibi görünüyor. Nonfungible.com’dan alınan veriler, bu tokenlerın ortalama fiyatının Şubat 2021’de ATH’den yüzde 70 oranında düştüğünü gösteriyor.

Şu anda, piyasada NFT başına ortalama fiyat yaklaşık 1,4 bin dolar iken, daha bir ay önce ortalama 4,3 bin dolar kadar yüksekti.

Küresel NFT Pazarı Çöküyor mu? 

Veriler reddedilemez olsa da, yorumların her zaman bir dereceye kadar esnekliği vardır. ERC-721 standardının piyasaya sürülmesinden bu yana NFT’ler şüphesiz inanılmaz yeniden değerlemeler elde ettiler. Bununla birlikte, belirli bir istatistik için hepsini aynı grup olarak klişeleştirmeye çalışmak zor ve belki de imkansız olabilir.

Bir Cryptopunk ve Beeple’ın sanat eserini NFT’lerle aynı kategoriye koymak, tıpkı bir “kripto para tokenının” ortalama fiyatı hakkında konuşmak kadar karmaşık görünüyor. Bu Bitcoin’i (BTC)ve bazı çöp olacak altcoin’leri aynı kategoriye koymaya benzer. Kodları tarafından belirlenen sınırlı bir arzın olduğu değiştirilelbilir token’ların aksine, NFT’ler benzersiz veya son derece sınırlıdır. Ancak, herhangi biri herhangi bir zamanda bir NFT oluşturup bir pazarda satışa sunabileceğinden, orada kaç NFT olduğunu açıklamanın kesin bir yolu yoktur.

Aslında, NFT çılgınlığı yayıldıkça, giderek daha fazla şirket ve meraklı, köşeyi dönme ve piyasalardan kar elde etme umuduyla bir NFT oluşturmaya teşvik edildi.

Ve genel olarak, iş NFT’lerin yaratılmasında değil, yeniden satışında. Beyzbol kartları ve hatta genel olarak sanat gibi birçok koleksiyonda da benzer şey olur. Belirli bir sanatçı öldüğünde, eserlerinin değeri artma eğilimindedir çünkü dolaşımdaki eserlerin sayısı artık artmayacaktır.

NFT Kalıcı Olacak mı?

NFT dünyasında, spekülatörler 2021 1’inci çeyrek partisinden sonra akşamdan kalma gibi görünüyor. İlk NFT’ler sıfıra yakın veya ucuz değerden devasa fiyatlara doğru gitti.

Örneğin, Ekim 2018’de Rarible’da 203 dolar’a satılan ”Reflection by Reflection” iki hafta önce 98.000 dolar’a satıldı ve alıcısı 31 Mart 2021’de 877 bin dolar’a satmayı başardı.

Ancak, çoğu NFT aynı kaderi paylaşmıyor. Örneğin, ”Cryptounk Number 8282” başlangıçta 102 dolar’a satıldı ve daha sonra bir başkası 105 dolar’ a satın aldı. 74 bin dolar’dan tekrar satılağa çıkarıldı fakat bir aylık açık artırmaların ardından ancak 57 bin dolar’a satıldı.

NFT çılgınlığı, uzmanlar ve analistler tarafından bir balon ve sessiz çöküş olarak tanımlandı. Aslında, tarihteki en pahalı NFT’yi satan sanatçı Beeple, tüm NFT fenomeninin bir balon olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bazılarının bu durum hakkında daha iyimser bir görüşü var ve bu yeni ürüne halkın aşırı ilgisinin nedeniyle ilk heyecan ve kapışmadan sonra piyasaların sakinleşmesini bekliyor.

NFT endüstrisi hala küçük, ancak durum Bitcoin ve diğer kriptolara oldukça benziyor. Bu sektör, güçlenmeye ve önemini kanıtlamaya başladığında, fiyat dalgalanmaları da devam edecek. Bununla birlikte, bazıları spekülatif bir bileşen olmasa bile, NFT’lerin kalıcı olacağına inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku