NFT Çılgınlığı Sona mı Erdi? İşte Çarpıcı Güncel Veriler!

8

NFT (non-fungible token) satışlarındaki ve cüzdan hareketliliğindeki keskin düşüş, bazı kişilerin, NFT alanını ölü olarak ilan etmesine neden oldu. NFT satışları mayıs ayının başlarında zirveye ulaşmıştı. Ancak o zamandan beri yüzde 90 oranında bir düşüş yaşadı. Geçen ay ise daha geniş pazardan daha hızlı bir şekilde düştü.

NFT yüzde 90 seviyesinde düşüş yaşıyor

Protos tarafından elde edilen veriler, tüm kategorilerdeki satışlar hızla düşmeye devam ederken, patlamanın ortasında bir Non-fungible token pazarının resmini çiziyor. 3 Mayıs’ta tek bir günde 102 milyon dolar değerinde NFT satıldıktan sonra, geçen hafta yalnızca 19 milyon dolar değerinde satış gerçekleşti. Pazarın her iki tarafında yedi günlük çerçevede 170 milyon doların üzerinde NFT satıldı ve o zamandan bu yana yaklaşık yüzde 90’lık bir düşüşe denk geldi.

Günlük bazda herhangi bir faaliyet belirtisi gösteren Non-fungible token cüzdan sayısı da 12 binden 3.900’e düştükten sonra, mayıs ayının başından bu yana bu oran yüzde 70 düştü. NFT satışları ve cüzdan hareketleri, oyun, merkezi olmayan finans, koleksiyon, sanat, kamu hizmeti, meta veri kaynakları ve sporu kapsayan tüm token kategorilerinde düşmeye devam etti.

Kripto koleksiyonları, pazarın zirvesi sırasında en çok satın alınan NFT’lerdi – ve bugün de öyle – geçen aydan bu yana sadece yüzde 66 düştü. En popüler ikinci Non-fungible token kategorisi, aktif cüzdanların mayıs ayının başından bu yana sadece yüzde 55 düşmesiyle, piyasa düşüşü sırasında en fazla esnekliği gösteren spor token’larıyla ilgilidir.

Protos: NFT balonu sonunda patladı

Mevcut veriler, toplam NFT hacminin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan koleksiyon (CryptoPunks) ve spor (Sorare) token’larının son yedi gün içinde en fazla hacmi işlediğini gösteriyor. Protos’un analistleri, NFT balonunun çoktan patladığı sonucuna varma konusunda hızlı davrandılar. Konuya ilişkin şu ifadeleri kullandılar:

Her şey göz önüne alındığında, veriler NFT balonunun mevcudiyetini sadece dört ay sürdüğünü gösteriyor – ve bu sefer mayıs ayında patladı.

NFT’ler, tokenleştirme hareketinin (bkz. Dentacoin), ICO aşamasının ve DeFi ile yield farming’inin ayak izlerini takip ederek, bu yılın başlarında kripto alanının en son çılgınlığı olarak ortaya çıktıklarında eşit oranda heyecana ve kafa karışıklığına neden oldu. Kişinin iyimserlik kapasitesine bağlı olarak, NFT’ler ya Blockchain alanından çıkan en yeni teknolojik buluş ya da kripto alanında çok az değer ve çok fazla gürültü sağlayan mutlak bir beladır (ya da öyleydi). Konunun neresinde durduğuna bakılmaksızın, NFT gürültüsü azalıyor gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku