Çin Devlet Televizyonundan Kritik Kripto Para Raporu: Rug Pull Uyarısı!

53

Çin devlet kontrolündeki televizyon kanalı CCTV-13, kripto para birimlerinin ve merkeziyetsiz finansın yüksek riskli yapısını hedef aldı.

DeFi ve Uniswap uyarısı

Çin devleti tarafından işletilen TV ağı, Uniswap’ta DeFi dolandırıcılığına dikkat çekti.  Devlet kontrolündeki Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ağının bir parçası olan bir TV kanalı olan CCTV-13, bugün yeni bir rapor yayınladı ve kötü niyetli dolandırıcıların ne kadar kolay hileli tokenler oluşturup bunları Uniswap gibi merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında satabileceğini vurguladı. Çin merkezli kripto para gazetecisi ve analist Colin Wu şunları söyledi:

 Çin’in en büyük resmi TV kanalı olan CCTV, Uniswap’a dikkat çekmeye başladı ve güvenlik şirketinden Uniswap’ta nasıl coin basılacağını ve rug pull yapılacağını göstermesini istedi.

Çin'in Bitcoin (BTC) Karşıtlığının Gerçek Nedeni Dijital Yuan mı?

Örnek dolandırıcılık vakası

Rug Pull, bir proje kurucusu veya kurucularının tüm parayı alarak ortadan kaybolması durumudur. Raporda CCTV-13, DeFi ekosisteminde kelimenin tam anlamıyla herkesin kendi tokenlerini (diğer projeleri taklit edenler de dahil) oluşturabileceğini açıkladı. Örnek olarak, muhabir geçen Kasım ayında ortaya çıkan “sahte bir token” olan TRTC’ye işaret etti.

TRTC’nin piyasaya sürülmesinden ve ticaretinin başlamasından kısa bir süre sonra, kullanıcılar tokenlerini satın aldıktan sonra gerçekten satamayacaklarını keşfettiler. Bunun nedeni, TRTC’nin akıllı sözleşmesinin, yalnızca yaratıcısının token satışlarına izin verebileceğini zorunlu kılmasıdır.Sonuç olarak, TRTC geliştiricileri, kurbanlarından yaklaşık 59 Ethereum’u ( yaklaşık 165 bin dolar) dolandırmayı başardı.

Çin uyardı: Rug Pull’a dikkat edin!

CCTV-13, “Rug Pull” olarak bilinen bu tür dolandırıcılıkların genellikle, merkeziyetsiz likidite havuzlarını boşalttıktan sonra yatırımcıların parasıyla kaçan sahte token geliştiricileriyle sonuçlandığını belirtti. Örnek vermek gerekirse, Blockchain‘i güvenlik firması SlowMist’ten bir mühendis, Uniswap’ta işlemlerin nasıl düzenlendiğini gösterdi.

İlginç bir şekilde, kullanıcıların bir sayfanın “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı” tarafından engellenip engellenmediğini kontrol etmelerini sağlayan bir web sitesi olan “Çin Güvenlik Duvarı Testi”ne göre, Uniswap ve tüm alt türevlerinin ülke içinden erişilemiyor. Bu nedenle, CCTV-13 muhabirlerinin ve uzmanlarının neden Uniswap’ı örnek olarak kullanmaya karar verdikleri tam olarak açık değil.

Bticoin madenciliği üzerindeki baskı devam ediyor

CCTV-13, “Şu anda, Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinin denetimi sürekli artıyor” dedi.CryptoSlate’in bildirdiği gibi, geçen hafta Çin Bitcoin madenciliğini yoğun olarak hedef alıyor ve ülkenin devlet medyası, kripto para birimleriyle ilgili çeşitli riskleri özetleyen birkaç makale ve rapor yayınladı. Örneğin, Xinhua Haber Ajansı Cumartesi günü aşırı kaldıraçlı Bitcoin ticaretinin tehlikesine dikkat çekti.

Kaynak Cryptoslate.coM
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku