New York Times’tan Çarpıcı Thodex Vurgunu Yorumu!

0 324

Kripto para borsaları Thodex’te ortaya çıkan vurgun ile sarsıldı. Borsanın CEO’su Faruk Fatih Özer yaklaşık iki milyar dolar para ile yurt dışına kaçtı.

New York Times, Türkiye’nin kripto para sıralamasında Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü sırada olduğunu belirterek bunu ülkede gün geçtikçe kötüleşen ekonomiye ve yükselen enflasyona bağladı. Türkiye’deki Bitcoin (BTC) işlem hacmi, ülkedeki artan enflasyon oranının ardından artış kaydetti. Ülkedeki enflasyon oranı son 6 ayda yüzde 16 artarak, birçok Türk’ü alternatifi değer deposu arayışına soktu.

Gazetede bugün yayınlanan makalede şu ifadelere yer verildi:

”Thodex’in yaklaşık 400 bin aktif kullanıcısı var ve 2 milyar doların ele geçirilememesi durumunda Türkiye’nin zaten sallantıda olan ekonomisi başka bir darbe alarak, istikrarsızlık ve piyasalardaki güvensizlik daha da artacak”

Sadece birkaç hafta önce, Türk Lirası’nın değeri Merkez Bankası başkanı görevden alındıktan sonra yüzde 15 düştü. Analistler, merkez bankasının düşen kredibilitesinden sonra, bunun, ülkenin enflasyon üzerindeki potansiyel etkisi konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

İran, Arjantin ve Venezuela da dahil olmak üzere, artan enflasyon nedeniyle büyük bir finansal kargaşayla karşı karşıya kalan birçok ülke, kazançlarının değerini korumalarına yardımcı olacak bir köprü para birimi olarak Bitcoin’e yöneldi. Mali kargaşanın çoğu, hükümetin yolsuzluğu ve izlenen yanlış ekonomik politikalardan kaynaklanıyor.

Vurgunu 4 gün Önce Tahmin Etti 

Geçtiğimiz aylarda yatırımcıları çekilişle Porsche marka lüks araç vererek kendi borsasına çekmeye çalışan Faruk Fatih Özer’in sahibi olduğu Thodex’e ilişkin sosyal medyada dört gün önce dikkat çeken bir uyarının yapıldığı ortaya çıktı.

Gedrik Gerard isimli Twitter kullanıcısı, 17 Nisan’da yaptığı paylaşımında Thodex üzerinden dijital para Dogecoin’i piyasa fiyatının yüzde 30 altında satıldığına dikkat çekerek bunun bir kaçış stratejisine benzediğine vurgu yapmış.

Gedrik Gerard isimli Twitter kullanıcısının paylaşımındaki ifadeler şu şekilde;

”Türk borsası Thodex’i inceliyor musunuz? Doge’yi yüzde 30 piyasa fiyatının altında satıyorlar ve onları geri almaya çalıştığınızda coinleri alıkoyuyorlar. Bu bir kaçış stratejisine benzemiyor mu? 24 saat içinde 500 milyon doların üzerinde Doge ticareti yaptılar.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku