Nevada dan Çılgın Proje: Tamamen Blockchain Teknolojisiyle Çalışan Çöl Şehirleri

0 0

Kumar marihuana ve daha birçok şeyin yasal olduğu Nevada eyaleti Vahşi Batı itibarına başka bir boyut daha eklemek üzere: Şirketler tarafından oluşturulan ve tamamen blockchain teknolojisiyle çalışan çöl şehirleri.

Nevada Valisi Steve Sisolak özel mülkiyete ait binlerce dönümlük çölde “inovasyon bölgeleri” açma konusundaki fütüristik planını açıklamak için Cuma günü bir basın toplantısı düzenledi. Bu proje gelişmekte olan teknolojide uzmanlaşan özel şirketlerin vergi uygulama okul bölgeleri ve hatta mahkemeler kurma hakkına sahip yerel yönetimler oluşturmasına izin verecektir.

Sisolak henüz meclise sunulmamış olan planı ilk kez paylaştı. Şehirlerin tamamen blockchain teknolojisiyle çalıştırılacağını dijital defterin öncelikle kripto para birimlerini transfer etmek için kullanıldığını bunun da şehir sakinlerinin siber coinler kullanarak mal satın almalarına faturaları ödemelerine mülk tapularını devretmelerine ve evlilik belgelerini almalarına olanak sağlayacağını söyledi.

Elon Musk da Projeye Dahil Olacak mı?

Akıllı yatırımcılardan biri 2018de Renonun doğusunda yaklaşık 70 bin dönümlük Nevada çölünü satın alan ve blockchain tabanlı bir topluluk kurmak istediğini söyleyen Blockchains LLCnin kurucusu ve CEOsu Jeffrey Bernsdir. 

 Elon Musk’ın devasa Tesla pil hücresi fabrikası da Berns’in arsa aldığı bölgede bulunmaktadır. Elon Muskın bu projede yer almak istediğine dair herhangi somut bir gösterge olmasa da Teslanın bu ayın başlarında Bitcoine yaptığı sürpriz 1.5 milyar dolarlık yatırım göz önüne alındığında ideal bir aday gibi görünüyor.

Elbette Teslanın kendi özerk bölgesini inşa etmesi için Muskın bir şirketin mevzuatın kurallarına uyması için gerekli olan 50 bin dönümlük bitişik ıssız arazi kriterini karşılamak için yaklaşık 48 bin dönümlük bir arazi daha alması gerekecektir. Kurallar ayrıca 10 yılda 1 milyar dolarlık bir yatırım yapılmasını gerektiriyor

Cuma günü yaptığı basın toplantısında projeyi ele alan Sissolak Nevadanın pandeminin eyaletteki turizm merkezli ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerinden kurtulmak için cesur bir yeni vizyona ihtiyacı olduğunu söyledi.

Navada Valisi şunları söyledi:

 “Bu daha önce önerilen her şeyden farklı. Bu proje birbirine bağlı modern toplulukların kullanılmayan arazilere iş ve ticaret getirme vizyonunu canlandıracak. Şirketler Nevadayı sadece ulusal değil Blockchain teknolojisinde küresel bir lider yapacak bir gelecek için birlikte çalışabilirler.

 Stablecoinin bir ABD eyaletinde tamamen bir Blockchain ekonomisini kolaylaştırmak için nasıl tasarlanacağına ve esasen özel şehirlerin içindeki ve dışındaki yolların ücretini kimin ödeyeceğine dair çok az ayrıntı varken vali Nevadalılardan büyük düşünmelerini istedi.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku