3,3 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Opsiyonu Sona Eriyor! Peki, Bu Ne Anlama Geliyor?

0 5

Yaklaşık 33 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyonu bugün sona eriyor. Tüccarlar nakde çevirirlerse piyasada çok fazla Bitcoin olabilir ve bu da potansiyel olarak Bitcoinin fiyatı üzerinde baskı yaratabilir. Eğer elelrinde tutarlarsa veya yeniden yatırım yapmaları durumunda kripto para piyasasına yeni para akışı olabilir.

Bitcoin yatırımlarına ek olarak 400 bin ETH değerinde Ethereum opsiyon sözleşmeleri de  bugün sona eriyor. Bu yaklaşık 613 milyon dolar değerindedir.

Opsiyon sözleşmeleri tüccarlara gelecekte bir noktada belirli bir fiyattan bazı varlıkları (bu durumda Bitcoin) satın alma hakkı verir ancak yükümlülük vermez. Bitcoin opsiyonları esasen Bitcoinin fiyatı üzerine spekülasyon yapmanın başka bir yoludur.

Bu opsiyon sözleşmelerini süresi dolana kadar takas edebilirsiniz ve doğru olacak gibi göründüklerinde daha değerli hale gelirler. Opsiyon sözleşmeleri sözleşmelerin sona ermesi üzerine yatırımcıları belirli bir fiyattan Bitcoin almaya zorlayan vadeli işlem sözleşmelerinden farklıdırlar.

Opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri çeşitli şekil ve boyutlarda ve son kullanma tarihlerinde gelir. Ancak ayın son Cuma günü birçok sözleşmenin süresi dolar.

Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Kripto para yatırım şirketi Bequantın araştırma müdürü Denis Vinokourov çok telaşlı değil. Vinokourov

“Opsiyon akışları henüz piyasayı hareket ettirebilecek büyüklükte değil” dedi.

Son zamanlarda Vinokourov tüccarlar opsiyonlarını nakde çevirdiğinde fiyatın düşmesine rağmen daha sonra tekrar yükseldiğini akışın büyük kısmının yönsel değil piyasadan bağımsız olduğunu belirtmekte fayda var.” dedi. Başka bir deyişle: daha az alış ve satış daha çok hodl yapma demek.

 Ancak Mart sonunda sona eren sözleşmelerde çok daha fazla para var; Skew Analyticse göre bu rakam yaklaşık 84.700 Bitcoin şu anda 4 milyar dolar değerinde. Ethereumda da aynı durum mevcut: 551.800 ETH 26 Martta sona eriyor bu da 841 milyon dolar değerinde.

Bunun nedeni Mart ayının son Cuma gününün ABDde 15 Nisan olan vergi ödemesi için son başvuru tarihine yakın olması olabilir. Vadeli işlemlerden veya opsiyon sözleşmelerinden kar elde eden tüccarlar bunu vergi faturalarına koymalıdır; kaybedenler bunu kayıp olarak yazabilirler.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku