Müzik dinleyicileri, sanatçılara kripto ile ödeme yapacak

0 0

Bir anketin sonuçları internetten müzik dinleyenlerin çoğunun sanatçıların eserlerinden daha yüksek gelir payı elde etmesini sağlamak için kripto para birimini kullanacağını gösterdi.

 Dijital müzik mağazası eMusic tarafından yapılan bir araştırma hizmet kullanıcılarının çoğunun sanatçıların daha fazla kazanmasına izin vermesi durumunda kriptoyla ödeme yapmaya açık olduğunu ortaya koydu.

Cointelegraph’ta sonuçları yayımlanan anket eMusic müşterilerinin yüzde 65inin yukarıda belirtilen nedenden kripto para birimini kullanacağını ortaya koydu. Ankete katılanların sadece yüzde 8i geçmişte Bitcoin (BTC) veya başka bir kripto para kullandığını belirtti.

Anket verileri müzik dinleyicilerinin yüzde 40ının sanatçıların aldıkları telif ücretlerini olduğundan fazla gördüğünü ortaya koydu. Yüzde 87 ise eserin yayımlanmasından elde edilen gelirde sanatçılar için “adil pay”ın daha yüksek bir tutar olması gerektiğine inanıyor.

Uluslararası Fonografik Endüstri Federasyonu tarafından Mayıs ayında yayımlanan rapor müzik yayınlarının 2019 yılında 20 milyar doların üzerine çıktığını gösterdi. Yine de müzik haber sitesi Soundcharts tarafından yapılan bir analiz sanatçılara Spotifydaki yayın başına yalnızca 000318 dolar ödendiğini tahmin ediyor.

TELİF HAKLARINI DAHA ADİL HALE GETİRMEK İÇİN KRİPTO PARA KULLANMA

 Cointelegraphda yer alan habere göre eMusic sanatçılara daha fazla ödeme yapmak için merkezi olmayan bir müzik dağıtım sistemi kuruyor.

1998 yılında kurulan EMusic DRMsiz MP3 müzik kayıtları satan ilk web sitelerinden biri olarak biliniyor. Şirket verileri web sitesi Owler şirketin 278 kişiyi istihdam ettiğini ve yıllık gelirinin 657 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Kripto para kullanarak müzik gelirlerini daha adil hale getirme fikri yeni değil. Bağımsız teknoloji pazarlaması ve halkla ilişkiler danışmanı Eric Doyle geçen yıl Cointelegrapha verdiği mülakatta müzik endüstrisine blok zincir teknolojisini uygulamaya çalışan birçok proje olduğunu söylemişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku