Siber güvenlik uzmanından kripto para uyarısı

0 0

Siber güvenlik uzmanı Pavol Luptaka göre kripto para birimleri veya kripto piyasaları dijital asır olarak tanımlanan 21. yüzyılda bazı yasaları ve düzenlemelerini zayıflatabilir.

 “Uzay Çağı teknolojisinin Bronz Çağı yönetiminden kaçmamıza yardımcı olacağını söyleyebilirim. Yöneticilerin hoşuna gitmeyecek olmasına rağmen” ifadelerini kullanan Pavol Luptaka göre kripto para birimleri modası geçmiş düzenlemeleri geçersiz kılması muhtemel görünüyor.

 Luptak; “Hayatımızın önemli bir bölümünü sınırsız sanal çevrimiçi dünyada geçirmemize rağmen hala fiziksel dünya için geçerli olan bölgesel yasaları uygulamaya çalışıyoruz. Bu durumun uzun bir perspektiften bakınca mantıklı olduğunu düşünmüyorum ”dedi.

 KRİPTO PARA VERGİLENDİRMEYE TEHDİT Mİ?

Luptak günümüzde herkesin herhangi bir yerde anonim bir denizaşırı (offshore) firma oluşturabileceğini ve banka hesapları yerine anonim kripto varlıklarını kullanabileceğini böylece geleneksel bankacılık düzenlemelerine artık gerek kalmayabileceğini savundu.

Luptak diğer yandan yeni mali rekabetin bir sonucu olarak kripto para birimlerinin yeni bir cennet sağlayacağına ve bu sayede büyük vergi optimizasyonları olabileceğine inanıyor.

 Pavol Luptak “vergilendirmenin” tehlikede olduğunu düşünüyor. Luptak kripto para birimlerinin kullanımı yaygınlaştığındada vergilendirmenin daha zor hatta imkansız olacağını savunuyor.

 MERKEZİ OLMAYAN İŞLETMELER

Luptak genel olarak hükümet kontrolüne veya vergilendirmeye tabi olmayan evrensel bir paylaşım ekonomisi mobil uygulamasının gelecekte başlayacağını umuyor.

“Anonim kripto para birimleri merkezsiz uygulamalar ve hatta ademi merkeziyetçi düzenlemelerle hükümet tarafından kapatılması imkansız tamamen merkezi olmayan bir çözüm olabilir” diyen Luptak bu gerçekleşirse devletlerin işletme lisansı tekelini kaybedebileceklerine inanıyor.

Luptak ayrıca merkezi olmayan anlaşmazlık çözüm yöntemlerinin geleneksel olarak hükümetler tarafından gerçekleştirilen işlevlerin önemli bir bölümünü değiştirebileceğini iddia ediyor. Örneğin Avrupa Birliğinin Genel Veri Koruma Yönetmeliği tarafından garanti edilen unutulma hakkı gibi veri yönetimine ilişkin yasalar blok zinciri teknolojisine uygulanamıyor.

Luptak aşırı ademi merkeziyetçiliğin nasıl sonuçlanıp sonuçlanmayacağını bilmediğini ve muhtemelen yeni dünya düzeninin her ikisinin bir kombinasyonu olacağını söylüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku