Mt.Gox Bitcoin’i Düşürecek mi?

0 0

2010 Yılında Japonya’da kurulan Mt. Gox dijital borsası bir dönem tüm Bitcoin işlemlerinin %70’ten fazlasını gerçekleştiriyordu. 2014’te Hacklenen borsa iflas etti. Bu borsada Bitcoinleri olan üyeler yıllardır paralarını geri almayı bekliyor.

Aslında mağdurlar hem mağdur hem de çok şanslı. Çünkü Şubat 2014’te Mt.Gox hackelendiğinde Bitcoin 800 dolar civarında hareket ediyordu. Oysa bugün aynı Bitcoin 19000 dolar. Yani ‘mağdur’ yatırımcının portföyü 2375 katına çıktı. Belki de bu yatırımcılar kilitli kalmasa çok daha düşük karlarla hatta zararına Bitcoinlerini çoktan satmış olacaktı.

Mt. Gox hakkında açılmış davalar var. Bunlarda ortaya çıkan gelişmelere göre Mt. Gox’un 140 bin Bitcoini mağdurlara geri ödemesi bekleniyordu. Daha önce geri ödeme planının 15 Ekim’de açıklanacağı duyurulmuştu. Fakat Ekim’de planın 15 Aralık’a ertelendiği açıklandı.

Artık o tarih geldi çattı. Yarın 15 Aralık. Yatırımcıların çoğu yıllardır beklediği için ümidini kaybetmiş durumda. Salı günü yeniden bir erteleme gelebileceğini düşünüyor.

Ancak erteleme olmazsa yıllardır çok ciddi kar etmiş olan 140 bin Bitcoin mağdurlara dağıtılıp piyasaya çıkarılmış olacak. Birçok yorumcu ise mağdurların bu Bitcoinleri satacağını düşünüyor. Bu nedenle kriptoparalarda düşüş bekliyorlar.

İlk bakışta son derece mantıklı. Ancak Bitcoin bir önceki zirvesine ulaştıktan sonra yüzde 30’a yakın bir düzeltme yapması da hem mantıklıydı hem de tarihsel verilere uyumluydu. Ancak düzeltme sadece yüzde 10 civarında kaldı.

Bu sene çok kurumsal yatırımcının piyasada olması yeni kurumsal yatırımın sürekli kriptoparalara akması ve eski yatırımcıların kriptoparalara artık önceki dönemlerde olduğundan çok daha fazla güvenmesi derin düzeltmeleri şimdiye kadar engellemiş görünüyor.

Bundan sonra ne olacağını Bitcoin’in hangi olayla bir düşüş yaşayacağını ve bu değer kayıplarının çok derin olup olmayacağını kesin bilmek neredeyse imkansız.

Buna rağmen öngörülmesi çok daha mümkün olan durumlar var. Asıl önemli olan nokta da burası: Bitcoin ödül yarılanması sonrası diğer piyasalardan ayrıştı ve bir yükseliş sezonuna girdi. Tepe noktasını tahmin etmek zor olsa da bir süre daha (muhtemelen aylarca) bu yükseliş sezonu devam edecek. Bu nedenle teknik düzeltme Mt. Gox Tether davası vb hangi etken olursa olsun hafif ya da derin düzeltmeler büyük ihtimalle çok iyi alım fırsatları olacaktır.

“Mt. Gox piyasayı düşürür mü?” diye tahmin etmeye çalışmak gereksiz bir çaba. Benim yaklaşımım: “Keşke düşürse de dipten biraz daha alsak…”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku