Klasik medyanın Bitcoin sınavı

0 3

Köşe yazarı Hıncal Uluç geçen hafta NTV Grubunun web sitelerinde yer alan bazı haber görünümlü reklamları haklı olarak eleştirdi.

Uluç yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda NTV kaynaklı haberlerde bir şey gözüme battı. Çok ilginç bir son dakika haberi. Tıklıyorum.. Okuyorum altında başka haber başlıkları… Ama bir konu hep var. ‘Bitcoin ile nasıl kolay ve nasıl kısa zamanda zengin olunmuş onun haberleri’. Mesela 17 yaşında bir çocuk 3 ayda milyoner olmuş.. Bir.. Beş. Onbeş..”

“Yahu hemen her defasında ‘Davet’ haberinin altında Bitcoinle kolay ve hızlı zengin olanlar anlatılır mı? Bu gizli reklama girmez mi? Suç değil mi? Yeni bir ‘Tosun Çiftliği’ olayı mı yaratılıyor?”

Bu haber görünümlü reklamlardan en başta blokchain teknolojisi bitcoin ve kriptoparalar hakkında yazançizen fikir üretenler olarak en çok bizler rahatsızlık duyuyoruz.

Burada konumuz Hıncal Bey’in şahsı ya da yayın yaptığı grup değil. Bütün fikirlerine katılmam ama dönem dönem kendisinin yazdığı çok da beğendiğim yazılar da oluyor. Veya NTV ya da Sabah gruplarına karşı olumlu ya da olumsuz bir tutumum yok. Ancak Hıncal Bey’in yazısı ve başka zamanlarda yapılmış benzer yayınlar eskimiş merkez medyamızın konu hakkında ne kadar bilgisiz ve iki yüzlü olduğunu ortaya koyuyor.

Öncelikle bu tip reklamlar sadece NTV grubunda değil iktidarmuhalefet yandaşcandaş ya da tarafsız kalmaya çalışan ayrımı olmaksızın tüm klasik eski medyada her yerde karşımıza çıkıyor. Sadece Bitcoin konusunda değil çeşitli yatırım araçlarında örneğin teknoloji hisselerinde hatta emlak yatırımlarında bile böyle yönlendirici yanıltıcı aslında reklam olan haber görünümlü yayınlar cayır cayır yapılıyor.

Bir örneğini aşağıda görebilirsiniz. Hıncal Bey’in yazılarını yayınlayan Sabah Gazetesi’nin internet sitesi anasayfasında yer almış. Muhtemelen Google’ın otomatik yayınladığı bir reklam. Ancak tam da eleştirilen nitelikte ve eleştiren yayın organının ana sayfasının orta yerinde.

2013 yılından beri dönem dönem 2017 yılından bu yana ise yoğun olarak blokchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında çeşitli sosyal medya kanallarında ve internet haber sitelerinde bilgilendirici yayınlar yapıyorum. Daha önce Dow Jones Newswires the Wall Street Journal ve Al Jazeera gibi uluslararası yayın organlarında da yıllarca habercilik yaptığım için bu tip dolandırıcılık kokan yerli yabancı haber teklifleri belki de en çok bana yapılmıştır. Şahsen bunları en ince ayrıntısına kadar araştırıp en ufak bir falsolarını gördüğümde tekliflerini reddediyorum.

Ama maşallah etkisini günden güne kaybeden merkez medyamız para gelsin de nereden gelirse gelsin mantığı ile hiç elemeye tabi tutmadan bir filtreleme mekanizması kurmaya çalışmadan bu reklamları yayınlıyor.

Sonra da kabahat reklamlarda ya da bunları yayınlayanlar da değil de Bitcoin’deymiş gibi “Bitcoin = Çiftlikbank” yaftasını yapıştırıveriyor. Sanki çiftlikbankın büyümesinde kendi yayınladıkları haberler reklamlar hiç etkili olmamış gibi.

Bitcoin 2017’de muhteşem bir performans gösterince Türkiye’de ‘Turcoin’ isimli bir kripto para projesi peydah oldu. Bir ilkokul çocuğu bile biraz internetten araştırsa ‘Turcoin’in dolandırıcılık olduğunu anlardı. Ama yine istisnasız tüm kanallar tüm mecralar çatır çatır Turcoin reklamı yaptı. Bu reklamlardan güzel para kazandılar. O zaman da uyarı yapmak yine Bitcoin ve blokchain hakkında yazan bana ve arkadaşlarıma düştü. Biz takipçilerimizi bu dolandırıcılıktan koruduk ama merkez medyayı dinleyenler mağdur oldu.

Bitcoin fiyatı çok artabilen ve çok düşebilen dijital bir yatırım aracıdır. Döngüleri vardır. Bunlar hiç bilinmeden yatırım yapanlar elbette zarar görür. Ancak bu teknolojiyi ve döngüleri araştıran bilgilendirici yayınları takip edenler de çok büyük kârlar elde edebilmektedir. Bitcoin bugün Fidelity Blackrock Gugenheim gibi dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinin yatırım yaptığı ya da yatırımcılarına önerdiği bir finansal araç haline gelmiştir.

Merkez medyamız biran önce blockchain ve kriptoparalar hakkında ‘Çiftlikbank’ ezberini bırakıp bilgisini arttırmaya bakmalıdır. Çünkü bu devrimci teknolojiler sadece finansı değil medyayı da hızla dönüştürmektedir. Aksi halde klasik medyanın gelirleri daha da düşecek ve gazetecilerimiz bu tip haber görünümlü dolandırıcılık reklamlarını daha da fazla yayınlamak zorunda kalacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku