Motorin ve benzin fiyatlarında 23 kuruş indirime gidildi

0 0

Motorin ve benzin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere 23 kuruş indirime gidildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre bugün uygulamaya giren söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 21 kuruş benzinde ise 23 kuruş olarak yansıdı.

Motorinde litre başına indirimden kalan 2 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine konulması için kullanıldı.

Buna göre Ankarada ortalama 662 liradan satılan motorinin litre fiyatı 641 lira oldu. Motorinin litresi İstanbulda 656 liradan 635 liraya İzmirde 663 liradan 642 liraya indi.

Ankarada ortalama 712 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 689 liraya geriledi. Benzinin litresi İstanbulda 705 liradan 682 liraya İzmirde 714 liradan 691 liraya düştü.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması

Akaryakıt fiyatları Türkiyenin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku