featured

Morgan Stanley e göre, en güvenli liman varlığı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs salgını kripto para birimi endüstrisi için bir katalizör olduğu için Bitcoin son zamanlarda kısa ömürlü boğa koşuları gördü. Pandemik temassız bir ödeme çağına yol açtı ve kripto para birimi dünya çapında görülen teşvik edici para baskısının neden olduğu enflasyona karşı potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak lanse edildi. Morgan Stanley ise henüz kripto para birimi çoğunluğuna katılmamış gibi görünüyor.

Bununla birlikte Morgan Stanley doları destekleyen karşıt görüşlere sahiptir. ABD Doları bu hafta dünyanın diğer para birimlerine karşı 27 ayın en düşük seviyesine gerileyerek dolar endeksi 92.477e ulaştı ve yatırımcılar 2018den bu yana daha fazla risk aldığı görülmedi. S&P 500 koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana kayıplarını geri kazandıktan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Morgan Stanley analistleri dünyanın rezerv para birimini desteklediğini yazdı:

“ABD dolarının (USD) en iyi güvenli liman para birimi olmasını bekliyoruz özellikle de daha düşük ABD oranları onu taşıma işlemleri için daha cazip bir finansman para birimi haline getiriyor.”

Analistler dolar üzerinde “düşüş eğilimi” tuttuklarını ve risk duyarlılığının şimdilik desteklenmeye devam etmesini beklediklerini söylediler. Diğer para birimi stratejistleri ABDdeki mevcut siyasi belirsizliklerin dolara zarar verdiğinden endişe ediyor. BK Asset Management genel müdürü Boris Schlossberg şunları söyledi:

“DCdeki çıkmaz ne kadar uzun süre yerinde kalırsa dolar satışının bir bozguna dönüşme tehlikesi o kadar büyük olur.”

Japon Yeni ve İsviçre Frangı dinamikleri değişiyor

Morgan Stanley analistleri Japon Yeni ve İsviçre Frangının güvenli sığınaklar olmasına rağmen dinamiklerinin değiştiğini söyledi. Son korelasyon ve akış analizinin USD/ JPY ticaret paritesinin piyasa algısına karşı yatırımcıların korktuğu zamanlarda bile toparlanabileceğini öne sürdüğü belirtildi.

Morgan Stanley Yen ve İsviçre Frangının nispeten güvenli bahisler olduğu sonucuna vardı ancak yatırım bankası 2020de ABD dolarını en iyi güvenli liman varlığı olarak seçti.

Kripto para birimleri dolar düşüşünden fayda sağlamalı

Herkes dolar karşısında yükseliş eğilimi göstermiyor.

Morgan Stanleynin Asya bölümünün eski başkanı ve Yale Üniversitesi kıdemli üyesi Stephen Roach Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin ABD dolarının potansiyel % 35 düşüşünden yararlanması gerektiğini düşünüyor.

Roach ABD dolarının Çin Yuanı ve Euronun yükseliş görünümlerinden kaynaklanan yabancı para birimlerine karşı % 35 oranında değer kaybedebileceğini söyledi. Çin ve Euro Bölgesi ABD ticaretinin yüzde 40ını oluşturuyor ve bu iki para birimi önemli bir artış görmedikçe ABD dolarında çöküş olmayacak.

Piyasalar şu anda döviz piyasalarındaki büyük hareketleri absorbe etmek için çok küçük olmasına karşın Roach kripto para birimlerinin ve altının doların zayıflığından yararlanması gerektiğini vurguladı.

ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolü altın için argümanlar

Bitcoin yeni bir dijital altın olma yolunda hız kazanırken altın son zamanlarda kendi rallisini gördü ve rekor 2000 Dolara ulaştı. Kripto piyasası rallisine ek olarak yatırımcılar ABDde başka bir teşvik ödemesinin umutlarını tartışırken ve jeopolitik riskleri arttırırken altın ivme kazandı.

Altın fiyatlarındaki rekor yükseliş ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak geleceği ile ilgili soruları gündeme getiriyor.

Goldman Sachs yatırım bankası ABD dolarının Altın fiyatlarındaki son artışın gösterdiği gibi dünyanın küresel rezerv para birimi olarak konumunu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Goldman Sachs analistleri müşterilere özellikle hükümetlerin fiat para birimlerini küçümsediği mevcut ortamda altının kullanılacak para birimi olarak son çare olduğunu söyledi.

Goldman Sachs önümüzdeki 12 ay içinde Altın fiyatı için ons başına 2.300 dolar bekliyor. Yatırım bankası ayrıca Gümüşü 22 Dolardan 30 Dolara çıkardı.

Morgan Stanley e göre, en güvenli liman varlığı