Moderna aşısının uzun vadede Bitcoin gibi kripto para birimlerine etkisi ne olacak?

0 1

Amerikan biyofarmasötik şirketi Moderna tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının insanlarda COVID-19u önlemede yaklaşık% 94.5 etki gösterdiği ortaya çıktı.

CNNden gelen bir rapora göre Modernanın aşısının etkili olup olmayacağı hakkındaki haberler Modernanın klinik çalışma verilerini analiz eden bağımsız bir panel olan Veri Güvenliği ve İzleme Kurulu tarafından ifşa edildi.

Moderna’nın aşı verimliliğinin sonuçlarının ardından küresel borsa yükseliş eğilimi gösterdi. S&P 500 Endeksi Dow Jones Endüstri Ortalaması ve Nasdaq Bileşikin tümü pozitif artışlar gördü. FTSE 100 Endeksi dahil olmak üzere ABD dışındaki piyasalar da Modernanın klinik deneylerinden elde edilen klinik veri sonuçlarının ardından olumlu kazanımlar gördü.

Hisse senedi piyasalarındaki genel artış Bitcoin (BTC) Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi kripto para birimlerini de etkiledi. Bunlar geçici kazançlar olsa da bir aşının varlığı kesinlikle kripto para birimleri üzerinde uzun vadeli etkiye sahip olacaktır. Ama nasıl?

Aşı ve Kripto Piyasası Üzerindeki Uzun Vadeli Etkisi

Amerika Birleşik Devletlerinde COVID-19u önlemek için klinik çalışmalarda% 90dan fazla etki gösteren aşılara sahip iki şirket var. Firmalar arasında Pfizer Inc. ve Moderna Inc. de bulunuyor. Her iki firma da şu anda Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) Acil Kullanım İzni (EUA) istiyor ve bu başarılırsa Amerikada ve ardından diğer ülkelerde aşılar milyonlara ulaşacak.

Bir aşının varlığı yaşam tarzı rutinlerinin normale dönmesine neden olabilir. Seyahat endüstrisi gibi en çok etkilenen endüstriler bir artış görmeye başlayacağından işini kaybeden birçok insan muhtemelen işe geri dönecektir.

Uzun vadede bu normale dönüş dünya hükümetlerinin küçük işletmeleri ve işlerini kaybedenleri desteklemek için uygulamaya koyduğu bir ekonomik strateji olan daha fazla teşvik kontrolüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Genel olarak teşvik paketleri olarak kullanılmak üzere daha fazla para basılmasının fiat para birimlerinde düşüş gösteren ve Bitcoin ve dijital para birimlerinde yükselen enflasyona neden olacağına inanılıyordu teşvikin olmaması eğilimi potansiyel olarak tersine çevirebilir.

Bitcoin ayrıca pandemi sırasında enflasyon için iyi bir koruma olarak kabul edildi. Bir aşı ile muhtemelen iyileşecek olan bir ekonomi ile Bitcoindeki bu olumlu etiket o kadar belirgin olmayabilir. Sonuç olarak kripto para birimlerinin ve altcoinlerin kurumsal olarak benimsenmesine katkıda bulunan faktörlerin bazıları COVID-19 aşılarının ortaya çıkmasından etkilenebilir ve bu da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin pandemi sırasındaki rolünü kaybetmesine neden olabilir.

Bununla birlikte pandemi yatırımcılara şunu öğretti: “kötü günler için tasarruf etmek” çok önemlidir. Bir hedge olarak Bitcoin koronavirüs salgını sırasında inanılmaz derecede etkili oldu ve bu dijital varlığı altının yanı sıra güvenli bir liman varlığı olarak sınıflandırmaya hizmet edebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku