Moderna aşısının uzun vadede Bitcoin gibi kripto para birimlerine etkisi ne olacak?

Abone Ol
Moderna aşısının uzun vadede Bitcoin gibi kripto para birimlerine etkisi ne olacak?
Serkan Aydın
 • 17 Kasım 2020
 • Yazar:

  Amerikan biyofarmasötik şirketi Moderna tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının, insanlarda COVID-19'u önlemede yaklaşık% 94.5 etki gösterdiği ortaya çıktı.

  CNN'den gelen bir rapora göre, Moderna'nın aşısının etkili olup olmayacağı hakkındaki haberler, Moderna'nın klinik çalışma verilerini analiz eden bağımsız bir panel olan Veri Güvenliği ve İzleme Kurulu tarafından ifşa edildi.

  Moderna’nın aşı verimliliğinin sonuçlarının ardından, küresel borsa yükseliş eğilimi gösterdi. S&P 500 Endeksi, Dow Jones Endüstri Ortalaması ve Nasdaq Bileşik'in tümü pozitif artışlar gördü. FTSE 100 Endeksi dahil olmak üzere ABD dışındaki piyasalar da Moderna'nın klinik deneylerinden elde edilen klinik veri sonuçlarının ardından olumlu kazanımlar gördü.

  Hisse senedi piyasalarındaki genel artış, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi kripto para birimlerini de etkiledi. Bunlar geçici kazançlar olsa da, bir aşının varlığı kesinlikle kripto para birimleri üzerinde uzun vadeli etkiye sahip olacaktır. Ama nasıl?

  Aşı ve Kripto Piyasası Üzerindeki Uzun Vadeli Etkisi

  Amerika Birleşik Devletleri'nde COVID-19'u önlemek için klinik çalışmalarda% 90'dan fazla etki gösteren aşılara sahip iki şirket var. Firmalar arasında Pfizer Inc. ve Moderna Inc. de bulunuyor. Her iki firma da şu anda Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) Acil Kullanım İzni (EUA) istiyor ve bu başarılırsa, Amerika'da ve ardından diğer ülkelerde aşılar milyonlara ulaşacak.

  Bir aşının varlığı, yaşam tarzı rutinlerinin normale dönmesine neden olabilir. Seyahat endüstrisi gibi en çok etkilenen endüstriler bir artış görmeye başlayacağından, işini kaybeden birçok insan muhtemelen işe geri dönecektir.

  Uzun vadede bu normale dönüş, dünya hükümetlerinin küçük işletmeleri ve işlerini kaybedenleri desteklemek için uygulamaya koyduğu bir ekonomik strateji olan daha fazla teşvik kontrolüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Genel olarak, teşvik paketleri olarak kullanılmak üzere daha fazla para basılmasının, fiat para birimlerinde düşüş gösteren ve Bitcoin ve dijital para birimlerinde yükselen enflasyona neden olacağına inanılıyordu, teşvikin olmaması eğilimi potansiyel olarak tersine çevirebilir.

  Bitcoin ayrıca pandemi sırasında enflasyon için iyi bir koruma olarak kabul edildi. Bir aşı ile muhtemelen iyileşecek olan bir ekonomi ile Bitcoin'deki bu olumlu etiket o kadar belirgin olmayabilir. Sonuç olarak, kripto para birimlerinin ve altcoinlerin kurumsal olarak benimsenmesine katkıda bulunan faktörlerin bazıları, COVID-19 aşılarının ortaya çıkmasından etkilenebilir ve bu da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin pandemi sırasındaki rolünü kaybetmesine neden olabilir.

  Bununla birlikte, pandemi yatırımcılara şunu öğretti: "kötü günler için tasarruf etmek" çok önemlidir. Bir hedge olarak Bitcoin, koronavirüs salgını sırasında inanılmaz derecede etkili oldu ve bu, dijital varlığı altının yanı sıra güvenli bir liman varlığı olarak sınıflandırmaya hizmet edebilir.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Moderna aşı ile ilgili her şey

  Moderna aşısının uzun vadede Bitcoin gibi kripto para birimlerine etkisi ne olacak?

  Moderna aşısının uzun vadede Bitcoin gibi kripto para birimlerine etkisi ne olacak?

  Amerikan biyofarmasötik şirketi Moderna tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının, insanlarda COVID-19'u önlemede yaklaşık% 94.5 etki gösterdiği ortaya çıktı. CNN'den gelen bir rapo...

  • 17 Kasım 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.