Mısır da Bitcoin e olan ilgi artıyor…

0 0

Artan işsizlik ve ekonomik krizin ortasında birçok Mısırlının Bitcoine döndüğü bildiriliyor. Mısırlı bir bitcoin topluluğu bitcoin madenciliği ve yatırımıyla ilgilenen üye sayısında büyük bir artış görüyor.

Mısırlılar Bitcoine Giderek Daha Fazla İlgi Gösteriyor

Al-Monitor haber bülteninin geçen hafta bildirdiğine göre birçok Mısırlı koronavirüs salgını ekonomik kriz ve bunun sonucunda ortaya çıkan işsizliğin ortasında Bitcoine dönüyor.

Bitcoin madenciliği ve yatırımı uzmanı Muhammad Abd el-Baseer kripto para birimiyle ilgilenen kişiler için Mısırın profesyonel online topluluklarından biri olan Bitcoin Mısır Topluluğunun önde gelen üyelerinden biridir. Yayına topluluk üyelerinin sayısında bir artış olduğunu bu da Mısırda bitcoin madenciliği ve ticareti için yüksek talep olduğu anlamına geldiğini bildirdi. Topluluğa 16.000den fazla Mısırlının katıldığını belirterek şunları belirtti:

Mısırdaki madencilerin sayısı daha fazla olmalı çünkü 16.000 üyenin her biri arkadaşlarının ailelerinin ve çevresindekilerin çoğunu eğitip onlara rehberlik edebilir.

Yayında “Mısırda Covid-19 salgınına karşı tedbir olarak evden çalışma çalışma saatlerinin azaltılması ve sokağa çıkma yasaklarının Mart ayından bu yana uygulandığını” açıkladı. “Azalan çalışma saatleri ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte evden çalışma binlerce Mısırlıyı madencilik ve kripto para özellikle de bitcoine yatırım yapmaya teşvik ediyor.”

Bitcoin Egypt gibi birkaç bitcoin ve cryptocurrency topluluklarının üyesi olan bir başka bitcoin madencisi koronavirüs salgınının ardından küçülen bir müteahhitlik şirketindeki işini kaybettikten sonra bu işi seçtiğini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda biriktirdiklerini kriptoya yatırdı. Haber kaynağı ülkedeki işsizliğin ilk çeyrekte % 77den ikinci çeyrekte % 96ya yükselmesiyle yarım milyondan fazla Mısırlı işini kaybettiğini bildirdi. 

Eşler arası (P2P) bitcoin piyasası Localbitcoinste 26 Eylülde sona eren haftada sadece 10 BTC işlem görmesine rağmen BTC işlem hacmi istikrarlı bir şekilde artıyor. Mısırlı ekonomist ve finans danışmanı Wael al-Nahhas röpörtajda şunları söyledi:

Koronavirüsün yayılmasından kaynaklanan işsizlik ve durgunluk ve alınan ihtiyati tedbirler gençlerin Bitcoin ticareti ve madenciliğine olan eğiliminin ana nedenleridir.

Madenci Bitcoin madenciliği ve yatırımının çok fazla başlangıç ​​sermayesine ihtiyaç duymadıklarından ve durgunluğun ortasında milyonlarca Mısırlının tasarruflarının azaldığından dolayı binlerce Mısırlıyı cezbettiğini belirtti.

“Pek çok genç Mısırlı bitcoinin değerindeki artışa rağmen küçük miktarlarda yatırım yapmaya başladı. Bir bitcoinin 100 milyonda biri olan satoshi madenciliğine başladılar ve günlük bazda talep düşüşünün zamanlaması sırasında alış kurları ile en yoğun talep anında satış oranları arasındaki farktan % 4 ila % 5 kar elde ediyorlar ”dedi.

Mısırlı bir bitcoin madencisi ve avukat olan Mohamed Mohsen haber kuruluşuna Mısır yasalarının kripto para birimlerinde ticareti suç saymadığını söyledi. Yetkililer tarafından tutuklanan kişilerin dolandırıcılık ve terörizmin finansmanı gibi suçlarda kripto para birimlerini kötüye kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Kahire Üniversitesinde ekonomi öğretim görevlisi olan Ahmed Shuair Mısır Merkez Bankasının yakında kripto para birimlerini yasallaştıracağına inanıyor. Merkez bankasının Ocak ayında bu yönde bir yasa çıkarmaya hazırlandığını ancak koronavirüs salgınının bankanın önceliklerini değiştirdiğini açıkladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku