Milyonlarca telegram kullanıcısının verileri ‘darknet te

0 1

Telegram’ın kişi içe aktarma özelliğinden milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini darknet’e sızdırmak için yararlanıldığı belirtildi.

Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Telegram kullanıcılarının darknet’teki bazı kişisel verilerini ortaya çıkaran bir veri sızıntısı yaşadı.

Rus teknoloji yayını Kod.ru Salı günü milyonlarca Telegram kullanıcısının kişisel verilerini içeren bir veritabanının bir darknet forumuna gönderildiğini bildirdi.

Kod.ru’nun haberine göre yaklaşık 900 megabaytlık veritabanı telefon numaralarını ve Telegram kullanıcı kimliklerini içeriyor. Veritabanı dosyasında kaç kullanıcının verisinin sızdırıldığı tam olarak bilinmiyor.

Telegram sızan veritabanındaki verilerin çoğunlukla eski olduğunu kaydetti. Haberlere göre veritabanındaki veri girişlerinin yüzde 84ü 2019 ortasından önce toplandı. Telegram verilerin en az yüzde 60ının zamanının geçmiş olduğunu bildirdi.

Sızdırılan hesapların yüzde 70inin İrandan kalanının ise Rusyadan olduğu belirtildi.

Bu Telegram kullanıcılarının telefon numaralarının sızdırıldığı ilk olay değil. Ağustos 2019da Hong Kong aktivistleri telefon numaralarını gösteren ve Çin kolluk kuvvetlerinin protestocuların kimliklerini izlemesine izin veren bir güvenlik açığı bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku