Milyar dolarlık şirketten Bitcoin’li ETF atağı

0 0

CoinDesk’in bildirdiğine göre New York City merkezli varlık yönetimi şirketi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan belgelerde gösterildiği gibi Chicago Ticaret Borsasının Bitcoin sözleşmelerinin (CME) yüzde 5ine kadar yatırım yapılabilir bir ETF başvurusu yaptı.

Geçmişte sadece Bitcoin ETF ile birlikte hem Bitcoin hem de hazine bonolarına yatırım yapan ETF uygulamaları reddedildi. SEC bu başvuruları reddetmenin nedenleri olarak; Bitcoin pazarının büyüklüğü manipüle edilme potansiyeli Bitcoin retansiyonunda güvenlik garantisi büyük bir Bitcoin pazarı ile düzenlenmiş bir borsa arasında paylaşım anlaşmasının olmadığını gösterdi.

Başvuru onaylanırsa WisdomTree Geliştirilmiş Emtia Strateji Fonu net varlıklarının geri kalanını enerji endüstriyel metaller değerli metaller ve tarımsal varlıklara yatıracak. Böylece Bitcoin pastanın küçük bir dilimine sahip olacak.

Bitcoin vadeli işlemlerinde istikrarlı büyüme

Ancak tüm bu gelişmeler bir işaret olarak görülebilir. CMEnin paraya dayalı Bitcoin vadeli işlem piyasası son birkaç aydır istikrarlı bir şekilde büyüyor. Mayısta CMEdeki açık pozisyonlar için rekor kıran günler gördü. Paul Tudor Jones gibi kurumsal yatırımcıların Bitcoin vadeli işlemlerine ilgi duyduğu bu dönem de ciddi bir yükseliş zamanına denk geldi. WisdomTree sözcülerinden hiçbir açıklama yapılmadı.

Bu politika Bitcoini genellikle emtia piyasalarında bulunan bir fon için bir fırsat yatırımı olarak görmekle de ilgili olabiliyor. Emtia piyasası hareketleri endekslerle doğrudan ilişkili değil. Ancak bazı uzmanlar emtia olarak alınıp satılan Bitcoinin piyasayı takip ettiğini söylüyor.

Kripto para birimlerine yabancı değil

WisdomTree kripto para birimlerine yabancı bir şirket değil. Kurumsal Strateji Direktörü William Peck daha önce dijital varlıkları şirketin doğal büyüme stratejisinin bir modeli olarak gördüğünü söyledi. 63 milyar dolarlık varlık yönetimi şirketi ABD pazarına düzenli bir kripto para birimi geliştirdi ve geçen yıl İsviçrenin SIX borsasında bir Bitcoin ETP yayınladı.

WisdomTree Geliştirilmiş Emtia Stratejisi Fonu şirketin ABDdeki Bitcoin ürünlerine ilk girişi gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku