Microsoft’tan Bitcoin atağı… Resmen piyasaya sürüldü…

0 29

Microsoftun Bitcoin tabanlı merkezi olmayan kimlik aracı ION beta sürümü ile ana ağda kullanıma sunuldu.

Açıklamada “ION yeni nesil çevrim içi güvenin temel bileşenlerinden biridir. Bitcoin blok zincirini kullanarak mesajların ve uygulama verilerinin şifrelenme ve paylaşma şeklini merkeziyetsiz kılar. Kimliklerin merkeziyetsiz kılınması gelişmiş güvenlik sağlarken ilk defa tüketicilere kullanıcı ya da oturum açma bilgileri gibi tanımlayıcılarını kontrol etme olanağı veriliyor” denildi.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Microsoft ayrıca birden fazla dijital kimliği yönetmek için kullanıcı dostu bir arayüz oluşturmak üzere Bitcoin girişimi Casa ile işbirliği yapıyor. Casa CEOsu Nick Neuman “İnternette kimlik doğrulama güvenlik ve gizliliği büyük ölçüde artırmak için IONun Bitcoin gibi teknolojiden tam olarak yararlanmasına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Buna ek olarak Neuman çevrimiçi kimliğin webin ilk günlerinden beri gelişmediğini ve sıradan kullanıcıların hala unutulmuş veya bilgisayar korsanlığı veya kimlik avına karşı daha savunmasız olan kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarına güvendiğini vurguladı.

Microsoft proje lideri Daniel Buchner “Casanın bizimle IONdaki işbirliğinden heyecan duyuyoruz. Bu işbirliği Bitcoin tarafından sağlanan güçlü temelden yararlanarak gerçek dünya uygulamaları oluşturma potansiyelini araştırıyor” ifadelerini kullandı.

Bir yıl önce ilan edildi

ION ilk olarak geçen yıl Mayıs ayında açıklandı. Protokol kullanıcıların giriş bilgilerine sahip sistem sağlayıcılarından ziyade bağımsız şirketler veya hizmetler için uygun olan Facebook gibi kullanıcı tarafından kontrol edilen bir giriş sistemini etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Böylece kullanıcılar bilgilerini başka bir tarafa emanet etmezler. Mevcut kurulu sırada Facebook aracılığıyla Airbnbye giriş yaptığınızda bir protokol profil bilgilerinizi sosyal medya hesabınızdan diğer servis sağlayıcıya aktarır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku