Mevcut Bitcoin rallisi bir boğa koşusuna benziyor mu?

0 0

Bitcoin birkaç gün içinde 12.000 Dolardan 10.000 Dolara düştü ve o zamandan beri boğaların 10.000 Dolarda tutunabilmesi için mücadele başladı.

Bir kripto analistine göre en son ralli bir yükselişe işaret etmediği için ayıların bu mücadelede galip gelmesi olasılık içerisinde yer alıyor.

Geçmiş fiyat yükselişleri ile kıyaslama yapıldığında bu öngörü mantıklı görünüyor. Bununla birlikte aynı tabloya farklı bir bakış açısı ile yaklaşan analistler de bulunuyor.

Kripto analisti mevcut döngü ve fiyat hareketinin bir yükseliş olmadığını iddia ediyor

Halving enflasyon borsa dalgalanması gibi olaylar kripto para piyasasında yeni bir yükselişi başlatamadı ve boğalar piyasada sağlam bir temel oluşturamadı.

Bir boğa yükselişine 2019da yaklaşıldı 2020de ise yeniden göründü. Ancak mevcut durumda iki yeni alt seviye belirlendi. Kripto piyasasını ayı piyasasından kurtaran Kara Perşembenin en düşük seviyesidir.

Kripto emtia ve borsa yatırımcısı Jake Hubbs karşılaştırma yaparken 2017 boğa piyasasını örnek alarak Bitcoinin geçmişindeki her boğa piyasasının çok özel bir eğri benzeri parabolik şekil aldığını söyledi.

                                                     BTC/USD Haftalık Boğa Piyasası Eğrisi Karşılaştırması

Hubbs 2019un başlarının yeni bir boğa piyasası oluşumuna yakın olduğunu söylüyor ancak bu yapı o zamandan beri kırıldı. Kara Perşembe tabanından bir eğri çizerek eşleşmeyen bir model çiziyor ve düşük seviyeler birleştiğinde ters yönde gitmiyor. Bu nedenle Hubbs Bitcoin biriktiren herkesin şu anda üç ile beş yıllık bir zaman çizelgesine sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Bir başka bakış açısına göre yükseliş eğilimi sadece şekilleniyor

Hubbsın söz ettiği aynı parabolik şekli kullanarak bir Bitcoin boğa piyasasının neye benzediğini tanımlayan Bitcoinin eğrinin başladığı tabanı oluşturduğunu söylemek mümkündür.

                                                    BTC/USD Haftalık Boğa Piyasası Eğrisi Karşılaştırması

Bir önceki döngüye kıyasla 3.200 Dolar dip ve Kara Perşembe tekrar testini birleştirirken bir eğrinin şekillendiği görünüyor. Bununla birlikte geçmişte olduğundan çok daha uzun sürüyor ve mevcut şeklin devam edip etmeyeceği hakkında bir kesinlikten söz edilemiyor.

Eğri parabolün başlaması için bir temel oluşturursa boğa piyasası tüm hızıyla devam edecek. Aksi takdirde Hubbsun da söylediği gibi yeni düşüşlere tanık olmak mümkün görünüyor. Bu nedenle Bitcoinin oldukça kritik bir kavşakta olduğunu söylemek gerekiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku