Glassnode: Mevcut Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Bir Öncekinden Çok Farklı!

346

Mevcut boğa koşusu, önceki gibi yüksek kaldıraç pozisyonu tarafından desteklenmiyor. Ama işte bu yüzden iyi olabilir. En son 50 bin dolarlık Bitcoin boğa koşusu, yüzde 55’lik yıkıcı fiyat düşüşünün ardından tüm piyasa katılımcıları için hoş bir sürpriz oldu. Ancak Glassnode tarafından elde edilen çeşitli zincir içi verilere göre, mevcut boğa koşusu Ocak – Mayıs aylarında tanık olduğumuzdan oldukça farklı.

Bitcoin’deki vadeli işlemlere olan açık ilgi

Türevler ve bu finansal araçlardaki yüksek açık faiz bize mevcut piyasanın doğasına dair işaretler verirken hem vadeli işlemler hem de seçenekler değerlendiriliyor. Örneğin, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin önceki boğa koşusunu piyasada çok sayıda kaldıraçlı işlem izledi. Bu, fiyat hareketlerinin çoğunlukla kripto para piyasasındaki yüksek kaldıraçlı açık pozisyonlardan kaynaklandığı anlamına gelir.

Mevcut boğa koşusu, piyasada aynı hacimde açık türev pozisyonlarına sahip değil. Bu da temelde daha istikrarlı olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda, daha az volatil olması da spekülatif kripto trader’ları için olumlu bir işaret olmayabilir. Ancak Bitcoin, bu aralıkta uzun süre kalmayı düşünen daha fazla özel yatırımcıyı cezbettiği için vadeli işlemler ve opsiyonlara olan ilginin arttığını görebiliriz.

Bitcoin yeniden dağıtılıyor

Sürekli vadeli işlem sözleşmeleri, normal vadeli işlemlerle aynı olmasına rağmen herhangi bir vade tarihi bulunmuyor. Bu vadeli işlemlerin fonlanması, mevcut piyasa duyarlılığını gösteriyor. Zincir içi verilere göre, fonlama oranları biraz pozitif veya “uzun” oldu. Ancak kripto para biriminin önceki boğa piyasası dönemiyle karşılaştırıldığında, fonlama oranları “ılımlı” olarak kabul edilebilir. Bu da Bitcoin (BTC)’in mevcut boğa koşusunun aynı miktarda parasal “destek” almadığını gösteriyor.

Kar elde eden yatırımcılar veya trader’lar genellikle piyasa için iyi bir şey olarak görülmez. Şu anda, “eski ellerin” harcama oranları artıyor. Bu da piyasa için bir dizi anlama gelebilir. Örneğin, kripto para yatırımcıları pozisyonlarını riske atıyor ve varlıklarının bir kısmını satıyor olabilir. Bu satış baskısı mevcut koşuyu sona erdirebilir. Öte yandan, fonların yeniden dağıtılması piyasada doğal ve sağlıklı bir süreç olabilir. Satılmakta olan Bitcoin (BTC)’ler, mevcut piyasa hissiyatı yükselişini sürdürdüğü için yeni uzun vadeli sahiplerini bulacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku