Merkez Bankası Başkanı’ndan Kritik Açıklama: İki Hafta İçinde Geliyor!

0 49

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kripto para piyasalarına ilişkin düzenleme çalışmalarının sürdüğünü ve iki hafta içerisinde düzenlemelerin bir noktaya geleceğini söyledi.

Kripto para piyasalarına ilişkin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemli açıklamalar yaptı. Kripto para ile ödemelerini birkaç ülkenin yasakladığını belirten Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde kripto para ile ödemelerin 30 Nisan’dan sonra yasak olacağını açıklamıştı.

Kripto Para Varlıkların Ödemelerde Kullanılmaması

Dün akşam bir televizyon yayınında konuşan Kavcıoğlu kripto paralara yönelik olarak “Birkaç ülke tamamen yasakladı. Çin’de bu mümkün. Siz sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yoktur. Bizim yaptığımız düzenleme, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşlarının altyapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik” dedi.

Kavcıoğlu kripto paralara ilişkin kurallar ve normlar belirleneceğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Kripto paraların bir tanımı olmadığını, nerede ve nasıl saklanacağına dair bilgilen muğlakta kaldığını belirten Kavcıoğlu “Bir kere tanımı yok. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek. Dışarıya müthiş bir para trafiği var. Şu an bizi çok rahatsız eden bir para trafiği var Türkiye’den dışarıya, kripto para. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz” açıklamasında bulundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku