4 Büyük Merkez Bankası, Sınır Ötesi Dijital Para Ödeme Denemelerine Başladı

22

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankaları arasında merkezi dijital para (CBDC) kullanımını test edecek. Merkez bankaları, işlemlerin daha ucuz ve kolay bir şekilde halledilmesinin mümkün olup olmadığını değerlendirmek için farklı merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) kullanarak sınır ötesi ödeme denemesi yapacaklarını söyledi.

Dijital para birimlerinin uluslararası platformda kullanılması teknik ve politik olarak karışık!

Dünya çapında birçok hükümet ve merkez bankası, mevcut para birimlerinin dijital biçimleri olan CBDC’lerin kullanımını inceliyor. Çin‘in öncülük ettiği bazı ülkeler, dolaşımdaki nakdi azaltmak için tasarlanmış perakende odaklı CBDC’leri denerken, bazıları ise finansal sistemlerinin işleyişini iyileştirmek için toptan CBDC’leri kullanmayı düşünüyor. Çoğu proje hala erken aşamada ve yerel odaklı, ancak CBDC’lerin uluslararası olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin küresel kurallar ve çerçeveler geliştirmek teknik ve politik olarak karmaşık görünüyor.


Projeye öncülük eden Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve 4 merkez bankası tarafından yapılan açıklamada,  projenin birden fazla CBDC kullanan sınır ötesi işlemler için prototip platformlar geliştirmeyi amaçladığı belirtildi. Bu platformlar, finansal kurumların dijital para birimleri ile birbirleriyle doğrudan işlem yapmalarını sağlayarak aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve işlemlerin süresini ve maliyetini azaltabilir.

Daha hızlı ve ucuz ödeme seçeneği

Yapılan Açıklamada, farklı teknik, yönetişim ve işletim tasarımlarını da keşfedecek olan projenin sonuçlarının 2022’nin başlarında yayınlaması gerektiği belirtildi. Bank Negara Malaysia, Başkan Yardımcısı Fraziali Ismail yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu olağanüstü proje, eski ödeme düzenlemelerini ortadan kaldırma ve daha verimli bir uluslararası ödeme platformu oluşturmak açısından devrim niteliğinde.

Çin, Hong Kong, Tayland ve BAE merkez bankalarını içeren sınır ötesi ödemeler için CBDC’lerin kullanımını araştıran ve uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) liderliğindeki ayrı bir proje de devam ediyor. Çin tarafından geliştilen dijital yuan, dijital para birimi yarışlarında galip durumda. ABD ve AB de bu yönde planlarını açıklarken, Çin’in somut adımları karşısında endişe duyuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Reuters.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku