Merkez Bankaları Bitcoin den korkuyor mu?

0 0

Bank of International Settlements (BIS) tarafından hazırlanan detaylı bir rapor merkez bankalarının dijital para birimlerine yönelmelerinin gerçek nedenini ortaya koyuyor.

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kavramı oldukça iyi ilerledi ve kaçınılmaz hale geliyor. Merkez bankaları tarafından merkezi veya izinli dağıtılmış defterler kullanılarak dijital biçimde verilen yeni bir fiat para birimi biçimidir.

Birçok ülke bununla ilgili araştırma yapıyor veya ulusal bir dijital para birimini başlatmaya çoktan yaklaşıyor. Ancak Bank for International Settlements (BIS) tarafından koordine edilen ve yayınlanan ortak bir makale merkez bankalarının CBDCye yönelmesinin nedenini kriptodan korkmalarrıyla bağdaşlaştırdı ve kriptofobinin büyük bir etken olduğunu belirtti.

Uluslararası bir organizasyon olarak BIS ulusal merkez bankalarına destek sağlar. Rapora katılan bankalar Federal Rezerv Avrupa Merkez Bankası Kanada Bankası Japonya Bankası İngiltere Bankası İsviçre Ulusal Bankası ve İsveç merkez bankası Sveriges Riksbanktır.

Kontrolü Kaybetmek

Makale bir merkez bankası dijital para biriminin başlatılması ve kamuya açık olarak verilmesi için temel kriterleri vurguladı. Bankalar CBDClerin fizibilitesini ve merkez bankalarının kamu politikası hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olacaklarını değerlendirdiler.

Ancak en büyük endişeleri Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ve Facebookun önerdiği Libra gibi özel çözümlerin kitlesel olarak benimsenmesi nedeniyle tehlikeye girebilecek ödeme sisteminin kontrolünü kaybetmek.

Merkez bankaları ucuz veya kullanımı serbest parasal ve finansal istikrara zarar vermeyen dijital para birimleri istiyor. Rapora göre diğer yasal ihalelerle özellikle nakit ile birlikte var olabilecek ve nakiti modası geçmiş hale getirmeyecek dijital para birimleri de istiyorlar.

BIS “bu özellikleri sağlamak için tasarlanmış bir CBDCnin daha esnek verimli kapsayıcı ve yenilikçi ödemeleri teşvik edebileceğine” inanmaktadır.

Ancak ödeme sisteminin kontrolünü kaybetmek istememesine rağmen makale “özel sektör için uygun bir rolün yanı sıra rekabeti ve yeniliği teşvik etmek” gerektiğini belirtti.

Kore CBDC Dolaşım Aşamasını Başlatacak

Çin ve Güney Kore gibi ülkeler dijital para birimlerini piyasaya sürmeye çoktan yaklaştı.

Raporlar geçen ay Çin Halk Bankasının ülkenin ulusal bir dijital para birimini ilk çıkaran ve dağıtan ülke olabileceğini bildirdi. Diğer birkaç rapor merkez bankasının dijital yuanı küçük perakende işlemlerinde test etmeye bile başladığını söylediler.

Bu haftanın başlarında Kore Bankası dijital para birimini 2021 yılına kadar ülke genelinde yayınlamak ve yaymak için bir deneme projesi başlatacağını duyurdu.

Ancak Japonya yakında aynı projeyi başlatmakla ilgilenmiyor. Cuma günü yayınlanan bir rapora göre hükümetin en üst düzey sözcüsü ülkenin şu anda bir merkez bankası dijital para birimini çıkarmak için “belirli planları” olmadığını açıkladı. Ancak ülke dünya dijitalleşmeye devam ederken CBDCler hakkındaki araştırmalarını artırması ve derinleştirmesi gerektiğini kabul etti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku