Makro Stratejist Raoul Pal: Bitcoin her ölçüde altını yendi

0 0

Küresel Makro Yatırımcı CEOsu Raoul Pal neden bitcoinin altından daha iyi olduğuna inandığını açıkladı. Bitcoinin “en iyi biçimi” ve “şimdiye kadar görülen en iyi rezerv varlık ve en iyi teminat varlığı” olduğunu iddia ediyor.

Bitcoin “Dünyanın En İyi Yatırımıdır”

Makro stratejist ve eski serbest yatırım fonu yöneticisi Raoul Pal bu haftanın başlarında aylık küresel makro yatırım raporundan bazı analizler paylaştı. Rapor yalnızca Global Macro Investor müşterileri içindi. Bu ayın ana odak noktası Bitcoin özellikle de kripto para biriminin altınla karşılaştırıldığında nasıl olduğu.

Pal Goldman Sachstan ayrıldıktan sonra Londradaki GLG Global Macro Fundun eşbaşkanlığını yaptı ve burada Avrupada Hisse Senetleri ve Hisse Senedi Türevlerinde fon satış işini birlikte yönetti. 2004 yılında 36 yaşında emekli oldu ve Global Macro Investor ve Real Vision Groupu kurdu.

Pal bitcoin hakkında “Bunun dünyanın en iyi yatırımı olduğuna kesinlikle inanıyorum  ” diye yazdı. Daha sonra sabit arzı ve işlemlerinin nasıl değişmez dağıtılmış ve merkezden uzaklaştırılmış olduğu gibi Bitcoinin temel özelliklerini ana hatlarıyla anlatarak devam etti ve eski serbest yatırım fonu yöneticisi şunları söyledi:

Gerçek şu ki BTC 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olmaması dışında her ölçüyle altını yeniyor.

Pal “Sınırlı bir sabit arzı olan ve inanılmaz derecede güvenli olan bir şeyin gerçek değeri vardır” diye vurguladı. “Bölünebilir taşınabilir aktarılabilir ve değiştirilebilir olması potansiyel olarak diğer herhangi bir varlık deposundan veya diğer herhangi bir para biçiminden daha fazla değere sahip olmasını sağlar.” Buna karşılık altının dijital dünyada kullanım kolaylığı ve taşınabilirlikten yoksun olduğuna dikkat çekti.

Pal “Tahminimce Bitcoin tahvillerden daha yüksek oranlarda işlem görecek kredi riski veya enflasyon nedeniyle değilbitcoin her ikisinden de zarar görmüyor ancak teminatın değeri saflığı nedeniyle daha değerli olduğu için dedi. “Bitcoin el değmemiş bir teminattır. En büyük teminat şekli.”

Stratejist ayrıca altının teminat olarak kullanıldığını ancak merkez bankalarının tahvilleri tercih etmesiyle rolünün azaldığını açıkladı. “Altının kullanımı da kolay değil çünkü kasalarda oturması ve sahipliğinin kanıtlanması ve devredilebilir olması gerekiyor” diye açıkladı.

Pal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bence Bitcoin şimdiye kadar görülen en iyi rezerv varlık ve en iyi teminat varlıktır. Şimdiye kadar hiçbir varlığın olmadığı kadar öngörülebilirlik sağlayan tedarik için değiştirilmesi imkansız bir formülle şimdiye kadar üretilmiş en güvenilir varlıktır. Devlet tahvilleri özellikle ABD Hazine bonoları dünya için mevcut teminat niteliğindedir ve mevcut sistemin merkez bankalarının eylemleri nedeniyle başarısız oldu. Borç yükleri sürdürülemez hale geldiğinde yani en zayıf borçluların artan teminat fiyatı yerine yeterli teminata erişemediği ve böylece firmaları batmaya zorladığı zaman merkez bankaları teminat ve rezerv arzını artırmaya başladı. Merkez bankalarının eylemi teminatın değerini ya anormal bir şekilde ya da fiat paranın satın alma gücü düştükçe zaman içinde değersizleştirir.”

Öte yandan Bitcoinin değeri merkez bankalarının daha fazlasını yaratamayacağı için korunur. Bu nedenle “teminat kıtlıkları (durgunluklar) sırasında değeri artar yalnızca en güçlü alacaklıları buna erişmeye zorlar ve böylece iş döngüsünün en zayıf alacaklıları ayıklamak için çalışmasına izin verir.” Bitcoinin mevcut finansal sistemin tüm teminat sorunlarını çözdüğüne inanan Pal kendi görüşüne göre bitcoinin daha arzu edilen teminat biçimi olacağı sonucuna vardı ve bunu katil uygulama olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

Makro strateji uzmanı geçen hafta bir tweetinde altından çok daha fazla BTCye sahip olduğunu ve ayrıca bir miktar ETHye sahip olduğunu açıkladı. Bitcoinin genel olarak altından daha iyi performans gösterdiğine inanarak “Altın 2 veya 3 veya hatta 5 kat bitcoin ise 50 veya hatta 100 artabilir” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku