Madenciliği yapılan Bitcoin sayısı 18 milyona ulaştı

0 0

Tüm zamanların en yüksek rekoru olan 20 binli dolarlar seviyesinden 9-10 bin dolar bandına düşmesine rağmen kripto para Bitcoin dönüm noktalarından birini daha yaşıyor.

31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle madenciliği yapılan Bitcoin sayısı 17 milyon 850 bine ulaştı. Bu rakam toplamda 21 milyon arz kapasitesi olan ve madenciliği tamamlanan Bitcoin oranının yüzde 85e de ulaştığı anlamına geliyor.

Bitcoinin mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto Bitcoin için arz kapasitesini 21 milyon olarak belirlemişti. 

Bitcoin protokolünde değişiklik yapılmadığı sürece sirkülasyondaki Bitcoin sayısı maksimum 21 milyon olacak.

Satoshi Nakamotonun 21 milyon sınırını  hangi kıstaslar doğrultusunda belirlediği bilinmiyor. 

Interchangein kurucu ortağı olan Dan Held Satoshi Nakamotonun 21 milyon rakamını Bitcoini amaca değer biriktirme aracı haline getirme niyeti olduğunu düşünüyor.

Geriye kalan Bitcoin sayısı sebebiyle yatırımcılar Bitcoin yatırım tezinde azalan miktarın nasıl rol oynayacağını düşünüyor.

Bir modele göre Bitcoin enflasyon oranı varlığın fiyatını belirliyor. Yüksek SF oranı daha yüksek varlık fiyatı olması anlamına geliyor.

PlanB tarafından oluşturulan model Bitcoin’in değerlemesini % 99.5’lik R2’ye uymasını sağlıyor. Bu modeli takip ederse 2020de blok başına verilen ödül sayısının azalacağı dönemde Bitcoin 100 bin dolar üzerini görebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku