Macron, Lübnan’a yardım etmek için ‘blockchain’i kullanabilir

0 0

Blockchain teknolojisi finansal yardımın ve bağışın dağıtımına şeffaflık getirme potansiyeline sahip.

İsrail blok zinciri firması Orbs Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrona açık bir mektup yayınladı. Bu mektup 4 Ağustosta Beyrutta yaşanan trajik patlamanın ardından dış yardımı yönetmek için blockchain teknolojisinin kullanılmasını teşvik ediyor.

Blockchainin şeffaflığı ve hesap verebilirliği hem özel bağışçılara hem de hükümetlere sağladıkları mali yardımın etkili bir şekilde uygulandığına dair güvence vermeye yardımcı olabilir.

Lübnandakiler gibi felaket olayları dünyanın dört bir yanından çok ihtiyaç duyulan insani yardım taahhütlerini teşvik etme eğilimindedir.

Lübnanın eski sömürge gücü olan Fransanın Başkanı Macron bölgeyi ziyaret etmek’te hiç vakit kaybetmedi ve dünya liderlerini zamanında yardım sağlamak için yardım paketlerini hızlandırmaya çağırdı. Ancak yardımın sahada çalışan meşru gruplara gittiğini ve Hizbullahın eline geçmediğine dair garanti ve şeffaklık talep etti.

Ne yazık ki tarih bize iyi niyetli yardımın en iyi şekilde kullanılmadığı bir dizi vaka sunuyor.

Elbette blockchain birbirine güvenmesi gerekmeyen birden fazla tarafın şeffaf bir şekilde birlikte çalışmasını sağlamak için benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

Bu amaçla Orbs çeşitli hükümetlere ve kuruluşlara dış yardımın yönetilmesi ve dağıtılmasında blockchain teknolojisinin potansiyel faydalarını desteklemek için Hexa Vakfı ile birlikte çalışıyor. Tamamen özelleştirilebilir bir çözüm oluşturmak için geliştirilebileceğini söylediği bir prototip bile inşa etti.

Cointelegraphın bildirdiği gibi bu yılın başlarında Orbs COVID-19 salgını yayılmaya başladığında insanları kendi kendini karantinaya almaya teşvik eden bir uygulama geliştirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku