Luna Vakfı’nın 80 Bin BTC’sinin Akıbeti: İşlemlerin İzi Sürüldü

198

Son zamanlarda TerraUSD (UST)’de yaşanan çöküşü durdurmak için Luna Vakfı’nın rezerv olarak kullandığı 80 binden fazla Bitcoin’in akıbeti, yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Elliptic şirketinin paylaştığı bir analize göre, BTC’ler 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde Gemini ile Binance borsasına aktarıldı. İşte detaylar…

Luna Vakfı, Ocak ve Mayıs ayları arasında 80 bin 394 BTC alımı yaptı

Kripto para piyasası çok önemli bir haftayı atlatmış bulunuyor. UST’nin dolardan ayrışması ve devamında LUNA’da yaşanan büyük çöküş, kripto para piyasasının tamamını derinden etkilemiş bulunuyor. Geçtiğimiz ay 120 dolar seviyelerinden el değiştiren LUNA, 0.00000112 dolar seviyelerine kadar düşerken normal şartlarda 1 dolar olması gereken UST ise 0.04 dolar seviyelerine düşüş yaşadı. Sonuç olarak LUNA ve UST sahipleri, milyarlarca dolar zarara uğradı.

Bir diğer yandan Terra ekosisteminin büyümesini desteklemek üzere kurulan ve kar amacı gütmeyen Luna Vakfı (LFG), UST’yi rezerv varlık olarak desteklemesi için 10 milyar dolarlık Bitcoin satın alacağını duyurmuştu. Luna Foundation Guard yani Luna Vakfı, Ocak ve Mayıs ayları arasında 3,5 milyar dolar değerinde 80 bin 394 Bitcoin satın almıştı. Birçok yatırımcı alınan bu Bitcoin’lerin akıbetinin ne olduğunu merak ediyor.

Bitcoin rezervleri gerçekten kullanıldı mı?

UST’nin dolardan ayrışmaya başlamasıyla ve fiyatının 1 dolar seviyelerinin altına düşmesinden hemen sonra Luna Foundation Guard, Bitcoin rezervlerini satışa sundu ve bu Bitcoin’lerle UST satın almaya başlayacağını duyurmuştu. Hemen ardından ise elde tutulan Bitcoin rezervleri, açık piyasada satılmaya başlandı. Aynı zamanda UST’nin değeri yine düşüş yaşamaya devam etti. Bu durum sonucunda ise birçok yatırımcının aklına LFG’nin gerçekten Bitcoin rezervlerini kullanıp kullanmadığı sorusu geliyor.

Ünlü Blockchain analiz şirketi Elliptic, Luna Foundation Guard’ın Bitcoin’lerinin izini sürdü. LFG’nin 9 Mayıs günü 52 bin 189 BTC’yi birkaç işlemle ABD merkezli kripto para borsası Gemini’de bulunan bir hesaba taşıdığı tespit edildi. Aktarılan BTC’ler harici ise geride 28 bin 205 BTC kalmış bulunuyor. Bu BTC’ler de 10 Mayıs günü TSİ 04.00’te tek işlemle bir Binance hesabına gönderildi. Her ne kadar Bitcoin’lerin hesaplara yapılan transferinden sonra satılıp satılmadığının tespiti mümkün olmasa da, birçok uzman tarafından satıldıkları varsayılıyor. Daha fazla kripto para haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku