London School of Economics Profesörü: Bticon (BTC) Balinaları Geleceğin Neo-Aristokratları Olabilir

0 1.173

Hızla dijitalleşen dünyada hiper-bitkoinizasyon tüm gezegeni etkisi altına alırken bu devrim niteliğindeki değişimle ilgili futuristik ön görüler de ortaya çıkmaya başladı.

Son dönemlerde bazı ekonomist ve sosyologlara göre Bitcoin balinaları Bitcoin egemen para birimi haline geldikçe neo-aristokrasi olmaya hazırlanıyor. 

Aristokrasi ya da soylu erki iktidarın imtiyazlı ve genellikle soya bağlı bir toplum sınıfının elinde bulunduğu siyasi hükûmet şeklidir. Ekonomik toplumsal ve siyasi gücün soylular sınıfının elinde bulunduğu tarihi yönetim biçimidir. Sözcük “soylular sınıfı” anlamında da kullanılmaktadır.

Geleceğin altını olarak görülen Bitcoinin çok değerli hale gelmesiyle hodlerlar lord haline gelecek ve Bitcoin Kaleleri sayesinde hem ekonomik hem de poltik kararlarda söz sahibi olacakalr.

Bitcoin ve Neo-Aristokrasi

Bu düşünce apaçık saçma ve fanteziye gibi görünmesine rağmen bir ekonomist Bitcoinin fiat para birimine ve altına karşı üstünlük sağlama misyonunu başarması durumunda bu ütopik düşüncenin gerçekleşebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden London School of Economicsten akademisyen Jon Danielsson düşünce kuruluşu Ekonomik Politika ve Araştırma Merkezinin web sitesinde dün “Bitcoin aristokratlarının” aşırı servet eşitsizliği yoluyla “sosyal bölünmeyi ve popülizmi besleyeceği” bir gelecek hayal ettiği bir makale yazdı:

Şu anki Bitcoin sahipleri tıpkı geçmiş yüzyıllarda imparatorlukları yöneten krallar ve imparatorlar gibi dünyanın en zengin insanları olacaklar. Hodlerlar kelimenin tam anlamıyla tüm paraya sahip olacaklar. İstedikleri her şeyi satın alabilecekler. Bu Bitcoin balinalarının sayısı çok az. Bugün tüm emeklilik fonları yatırım fonları ve geri kalanı aracılığıyla mal varlığına sahip olan kalabalıklarla karşılaştırıldığında bu hodlerlar küçük bir grup insan. “

Hükümet “rütbelerine sadece erken Bitcoin satın alarak ulaşan” bu yeni aristokratlat sınıfını “korumak veya saldırmak” zorunda kalacak. Bunlar topluma hiçbir katkı yapmayacaklar.”

Danielsson nihayetinde iki senaryo ortaya koyuyor. Birincisi Bitcoin fiyat istikrarsızlığı nedeniyle bir değer deposou olarak uygun olmadığı için Bitcoin balinalarının neo-aristokrasi sınıfı oluşturamayacağı sonucuna varıyor. Danielsson bu “volatilite” nedeniyle “Bitcoinin fiyatı sıfıra düşme ihtimalini de belirtiyor

İkinci senaryoda ise Danielsson Bitcoin fiyatının sınırlı arzı ve Fedin para politikası nedeniyle Citibank JPMorgan gibi bankaların tehminlerinin de ötesine geçip parabolik rakamları ulaşması durumunda parayı kontrol etmeleri sebebiyle Bitcoin balinalarının gelecekteki neo-aristokrasi sınıfını oluşturacağını ve her alanda söz sahibi olacaklarını iddia etti 

  

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku