Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (27 Şubat 2021)

0 6

Mastercard Yöneticinden Bitcoin (BTC) Açıklaması

Mastercard’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Ann Cairns 25 Şubat tarihinde düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklama ile Bitcoin‘in fiyat hareketlerinin ödeme yapmak için zayıf bir araç olduğunu söyledi. Cairns Bitcoin’in ödeme özelliği ile ilgili olarak şöyle bir açıklama yaptı:

“Bitcoin bir ödeme aracı olarak kullanılamaz. Çok fazla volatilite var ve işlem yapmak çok zaman alıyor.”

Mastercard‘ın ağına stablecoin eklemek için çeşitli merkez bankaları ile çalışmaların devam ettiğini belirten Cairns Bitcoin’i altına benzer bir değer varlığı deposu olarak düşünmenin daha uygun olduğunu açıkladı. İşlem süreleri hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Örneğin bir fincan kahve içmeye gittiğimizde Bitcoin ile ödeme yapmaya karar verirsem kahvemiz servis edildiğinde bana yüzde 40 daha fazlaya mal olabilir. Ayrıca işlemi fiilen halletmek 10 dakika alıyor.”

Cairnse göre stablecoinler çok az volatilite yaşayan veya hiç yaşamayan bir tür kripto para birimidir. Buna örnek olarak ise Tether’in USDT’si veya Binance’in BUSD’si gibi kripto paraları örnek gösteren Cairns bu tarz varlıkların tipik olarak ABD dolarına sabitlendiği için değerlerinin sürekli olarak korumak üzere tasarlandıklarını dile getirdi.

Yönetici ayrıca stablecoinler hakkındaki düşüncelerini şu ifadelerle dile getirdi:

“Örneğin bir USDT’nin her zaman 1 dolar ile aynı değerde olması gerektiği anlamına gelir. Bunu başarmak için stablecoin ihraççıları en azından dolaşımdaki toplam varlık miktarına eşit rezervlere sahiptir. Bu şekilde kullanıcılar sabit paraları itibari nakit eşdeğeri olarak harcayabilir veya bunları nakit paraya çevirebilir.”

Mastercard yöneticisinin açıklamaları bize şirketin şu an için Bitcoin ile ilgili herhangi bir girişimi bulunmayacağı izlenimini veriyor. Şirket ödeme ağında kullanılmak üzere daha çok stablecoinlere odaklanmış durumda.  

Glassnode Grafiği ve Madenciler 

Her ne kadar son zamanlarda MicroStrategy ve Tesla gibi büyük firmalar Bitcoin yatırımı yaptığını açıklasa da henüz kurumlar arasında bu durum genel kabul görmüş bir durum değil. Son zamanlarda kurumların hangi durumlarda Bitcoin alacağı ya da ne olmazsa Bitcoin’den vazgeçeceği gibi konularının oldukça gündemde olduğunu görüyoruz.

Galaxy Digital’in eş başkanı Damien Vanderwilt güvenlik endişesi ve vergi belirsizliğinin kripto yatırımı için caydırıcı temel faktörler olabileceğini belirtti. Vanderwilt Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda “Şirketler ve kurumsal müşterilerle yaptığımız sohbetleri ve sektöre yatırım yapmayı düşünen bu kurumların herhangi bir kısmını düşündüğümüzde ilk sorunun güvenlik olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vanderwilt’e göre Bitcoine yatırım yapacak kurumlar satın aldıkları varlıkların güvenli erişebilir ve emniyetli olmasını istiyor. Buna ek olarak popüler isim özellikle şirketler için ikinci dereceden sorunun vergi muamelesi ve özellikle ABD’de GAAP muhasebesi altında Bitcoin’in maddi olmayan bir varlık olarak görülme şekli olduğunu ifade ediyor.

Tüm bunların yanında Vanderwilt tüm bu konuların çözülemez konular olmadığını sadece zaman alacağını ifade etti.

Bloomberg finans yöneticilerinin yüzde 5’inin Bitcoin satın almayı düşündüğünü belirtti. Bu yüzde 5’lik rakam araştırma şirketi Gartner tarafından yakın zamanda yayınlanan ve 77 finans yöneticisinin Şubat anket sonuçlarını ayrıntılı olarak açıklayan bir rapordan geldi. 16 Şubat’ta Gartner’ın raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Şubat 2021’de ankete katılan Finans Yöneticilerinin sadece yüzde 5’i Bitcoin’i 2021’de kurumsal varlık olarak tutmayı planladıklarını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan MicroStrategy MassMutual Tesla ve Square’in hepsi Bitcoin’e milyonlarca dolar yatırım yaptı. MicroStrategy varlığa 1 milyar dolardan fazla harcadı ve yakın zamanda BTC’ye bir milyar daha yatırım yaptığını açıkladı. Ayrıca Square de günden güne BTC yatırımını arttıran firmalar arasında yer alıyor.

Bitcoin  fiyatı son 3 günlük süreçte ciddi bir düşüş yaşasa da olumlu haberler yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin fiyatının 50 bin dolar altına gerilemesine rağmen Moskovski Capital CEO’su tarafından paylaşılan bir haber rallinin yakın olabileceğine işaret ediyor.

CEO Lex Moskovski paylaştığı Glassnode grafiğinde madencilerin yeniden Bitcoin almaya başladığına işaret etti. Madencilerin bir süredir devam eden BTC satışlarını noktalaması hem uzun vadeli hedeflerinin yükseliş odaklı olduğunu hem de satış baskısının azaldığını göstermekte.

Madencilerin özellikle 2020 yılının sonlarında yaptıkları yüklü satışlar ile fiyatı olumsuz etkiledikleri görülmüştü. Moskovski ise 27 Aralık tarihinden beri madencilerin ilk defa satış yapmayıp pozitif seviyeye geçtiğini belirtti. Neredeyse 2 aydır hiç durmadan BTC satan madencilerin şu an satış yapmaması ise ünlü CEO’ya göre oldukça iyi bir haber.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku